Otevírejme radnice (ale také kraje) III.

Vydáno 18. 03. 2016

V sobotu 5. 3. 2016 se konala konference Otevírejme radnice (ale také kraje) III na Vysoké škole ekonomické v Praze. Transparency International – Česká republika je partnerem konference.

Rajská budova VŠE

Rajská budova VŠE | zdroj: VŠE

Konferenci pořádala Katedra politologie VŠE společně s Fondem Otakara Motejla ve spolupráci s dalšími organizacemi, mezi nimi i Transparency International – Česká republika. Konference volně navazovala na dva předcházející ročníky věnované komunální politice. Letošní ročník se navíc věnoval také blížícím se krajským volbám a vztahu obce a kraje. Cílem akce bylo poskytnout odborné zázemí a zkušenosti pro zprůhlednění místní politiky. Konference zprostředkovala setkání mezi zastupiteli, aktivními občany ČR a experty  z akademické i nevládní sféry.

Dopolední panel byl věnován tématu „ Kde končí obec a začíná kraj?“. Akcí provázel Radim Bureš, programový ředitel Transparency International ČR. Dále vystoupili:

  • Antonín Metál – bývalý ředitel odboru veřejné správy MV ČR
  • Martin Kameník – předseda a projektový manažer Oživení
  • Petr Švec – ředitel Národní sítě zdravých měst
  • Martin Hyský – radní Kraje Vysočina
  • Oldřich Kužílek – zastupitel městské části Praha 6 a poradce pro otevřenost veřejné správy – Otevřená společnost

U vystoupení Antonína Metála zaujala zejména úvaha, jak politická konstelace na kraji může ovlivňovat jednotlivá města. Ti, kteří uvažují o kariéře komunálního politika, pak jistě přivítali otázky, který by si měl každý položit, než bude kandidovat.

Zaujalo také vystoupení Petra Švece, koordinátora Národní sítě zdravých měst. Právě iniciativa zdravých měst se může stát nástrojem, jak využít zájem a iniciativu občanů při vytváření lepšího místa k životu v našich městech.

Sobotní odpoledne bylo věnované workshopům. Účastníci si mohli vybrat ze tří témat: Otevřená data na krajské a obecní úrovni, Místní referenda v souvislosti s krajskými volbami a Radniční a Krajská periodika. Tereza Zběžková, projektová manažerka a analytička Transparency International ČR, se podílela na workshopu o místních referendech.

Více: Workshop o místních referendech na konferenci Otevírejme radnice III.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.