Odpověď ministryně Schillerové na otevřený dopis ohledně daňových úniků

Vydáno 09. 07. 2018

Evropské pobočky Transparency International rozeslaly 12. dubna 2018 otevřené dopisy svým ministrům financí. Bylo to přesně na den dva roky, co se v EU zastavila vyjednávání k pravidlům implementace systému Country-by-Country Reporting (CBCR). Od české ministryně financí Aleny Schillerové dorazila odpověď na konci června.

Ministerstvo financí ČR | zdroj: TI

Lídři institucí EU spolu s evropskými občany volají po zvýšení transparentnosti už dlouhá léta. V otázce pravidel veřejného CBCR se členské státy Evropské unie i přes náročná jednání v Radě EU nedokázaly shodnout na obecném přístupu, který by vytvořil zázemí pro počáteční trialog s Evropským parlamentem a Evropskou komisí.

Transparency International EU proto ve spolupráci s organizacemi Oxfam, Eurodad a EPSU připravila legislativní analýzu návrhu Evropské komise společně s několika doporučeními. Evropské pobočky Transparency International (TI) vyzvaly formou otevřených dopisů ministry financí napříč EU k přijetí konkrétních a rychlých opatření proti neudržitelným daňovým praktikám. Česká TI adresovala v této souvislosti dopis Aleně Schillerové, ministryni financí ČR.

 

Ministerská neutralita

Odpověď z 28. června 2018 popisuje pozici Ministerstva financí ČR, české fungování rejstříku, politickou situaci na evropské úrovni a expertní rozepře ohledně navrhovaných řešení.

„Z výše uvedených důvodů proto Ministerstvo financí navrhlo zaujmout k otázce zveřejňování vybraných daňových informací neutrální postoj. Rámcová pozice ČR mne tudíž nepředurčuje k aktivnímu převzetí Vámi zmiňované iniciativy,“ vzkazuje ministryně Schillerová.

Celou odpověď si můžete přečíst zde.

 

Co je Country-by-country Reporting?

Systém CBCR je nástroj, který může ukončit tajnosti kolem nadnárodních společností a jejich aktivit. Opatření vyžaduje od těchto firem vcelku jednoduchou věc: zveřejnit, kde uskutečňují obchody, kde mají výnosy a jaké daně odvádějí v každé jednotlivé zemi, kde působí. S těmito informacemi nebude možné zakrývat neodpovědné odvádění nepatrných daní skrz složitá daňová schémata a přelévání zisků.

„Globálním cílem TI je omezit korporátní daňové úniky a přelévání zisků uvnitř korporací a zprůhlednit vlastnickou strukturu firem. Je v našem bytostném zájmu aktivně prosazovat společný postup států, dnešní praxe stojí Českou republiku ročně miliardy,“ říká David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.