„O veřejných zakázkách se stále mluví, ale jaká pravidla je vlastně upravují?“

Vydáno 16. 03. 2015

Najít odpověď na tuto otázku bylo hlavním úkolem prvního z řady studentských workshopů v rámci projektu PAKT – Protikorupční akademický klub transparentnosti.

12. 3. 2015 workshop PAKT v Liberci

Studentský workshop v Liberci v rámci projektu PAKT | zdroj: TI

Proběhl 12. 3. 2015 v Liberci a zúčastnilo se jej 23 studentů Technické univerzity v Liberci a dalších mladých lidí, kteří se zajímají o veřejné dění a chtějí přispět k řešení problémů ve svém okolí.

Po představení projektu a práce Transparency International Česká republika se všichni věnovali hlavním tématům – co je to korupce, jak je možné ji postihovat, co je to veřejná zakázka a proč je tak často předmětem zájmu? Účastníci se měli možnost seznámit s těmi nejdůležitějšími ustanoveními zákona o veřejných zakázkách, a následné praktické příklady jim ilustrovaly, jak byl zákon konkrétně obcházen a jaké to mělo důsledky.

I na otázku jak mohou veřejné hospodaření kontrolovat a zda veřejné zakázky v jejich městě probíhají správně dostali účastníci workshopu odpověď – v přehledu otevřených zdrojů si mohli najít, jaká je situace v oblasti veřejných zakázek v Liberci i jak se dozvědět více s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím. Následoval stručný vstup do světa trestního zákona, který na příkladech demonstroval trestné činy spojené s korupcí.

Všechny nové informace mohli účastníci workshopu ihned využít při řešení modelového případu zakázky na stavbu mateřské školy. Tohoto úkolu se zhostili výjimečně dobře. Ukázali tak, že další práce v rámci studentského klubu při řešení konkrétní kauzy pro ně nebude problém a jistě přinese zajímavé výsledky.

Další studentský workshop v rámci projektu PAKT se koná v Praze dne 17.3.2015 od 18.00 v Creative Gate, Jindřišská 5, Praha 1.

 

Loga partnerů

Podpořeno grantem Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů

www.fondno.cz a www.eeagrants.cz

 


Štítky: Školení a vzdělávací činnost

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.