NKÚ bude kontrolovat hospodaření obcí s veřejnými penězi

Vydáno 10. 03. 2016

Poslanci jednali v úterý 8. března o posílení pravomocí NKÚ. Pod gesci úřadu by nově měla přibýt kontrola nakládání s veškerými veřejnými penězi.

NKÚ

Budova Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze | zdroj: lidovky.cz

To se nelíbí zástupcům svazu měst a obcí, kteří se odvolávají na právo na samosprávu, které bude podle nich omezeno. Poslanec za ČSSD Štěpán Stupčuk se domnívá, že kontrola z pozice NKÚ může přinést sjednocení metodiky postupu jednotlivých kontrol a celkové zefektivnění v oblasti dozoru.

Radim Bureš, programový ředitel Transparency International, se k tomuto kroku vyjádřil ve vysílání Českého rozhlasu Plus velmi kladně s ohledem na mezinárodní srovnání, kde je takový postup zcela běžný a legitimní.  Dle jeho názoru je třeba kontrolovat veškeré veřejné prostředky a nikoli pouze prostředky státního rozpočtu. Nové kontroly NKÚ by navíc neměly představovat velkou administrativní zátěž, jak se obávají zástupci měst a obcí. Prezident NKÚ Miloslav Kala se vyjádřil tak, že nejprve budou analyzovat rizikové aspekty a teprve poté cíleně přijdou tam, kde předem identifikují nějaké riziko. Neznamená to tedy nutnou kontrolu všech obcí, ale samozřejmě nutno přihlédnout k tomu, že obce, které hospodaří s prostředky z evropských fondů, budou kontrolovány častěji. Zákon však primárně nezatíží obce, kde nic nenasvědčuje nekalostem.

NKÚ neuděluje sankce, na možné problémy pouze upozorní, případně může podat trestní oznámení, k čemuž však příliš často nedochází. Daleko významnější role je kvalitní zpětná vazba vůči vedení obce, popř. státních firem, ale zároveň také vůči veřejnosti, jelikož kontrolní zprávy jsou publikovány. Transparency International tento krok velmi vítá a do budoucna očekává zkvalitnění fungování samospráv v oblasti hospodaření s veřejnými prostředky.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.