Návrh zprávy Evropského parlamentu proti daňovým únikům staví na principech TAXPARENCY

Publikováno: 6. října 2015

Na konci května tohoto roku představila Transparency International ČR ve spolupráci se spolkem Lexperanto projekt TAXPARENCY.

Evropský parlament (4)

Budova Evropského parlamentu v Bruselu | zdroj: TI

Základem projektu je návrh, aby firmy, jenž mají transparentní vlastnickou a daňovou strukturu, mohly pomocí TAXPARENTNÍ značky valorizovat svou transparentnost u spotřebitelů. Naopak firmy, jež transparentní strukturu nemají či vyvádějí prostředky do daňových rájů, by neměly mít přístup k veřejným prostředkům, zejména k veřejným zakázkám.

S velkým potěšením konstatujeme, že naše návrhy TAXPARENCY padly v Evropském parlamentu na úrodnou půdu. Návrh zprávy, jejímž spoluautorem je český europoslanec Luděk Niedermayer, zmiňuje dobrovolné transparentní značky jako důležitý nástroj v boji proti daňovým únikům. Návrh zprávy zároveň výslovně nařizuje evropským institucím, že v budoucnosti nebudou smět poskytovat veřejné prostředky firmám, jež provozují agresivní daňové praktiky či odklánějí veřejné prostředky daňových rájů.

 

Užitečné odkazy

Obsah návrhu zprávy (v angličtině)

Webové stránky Taxparency

S velkým potěšením konstatujeme, že naše návrhy TAXPARENCY padly v Evropském parlamentu na úrodnou půdu.

Související projekty

Taxparency

Co je klíčový problém ve východní Evropě? Korupce. Co je klíčový problém v západní Evropě? Daňové úniky velkých korporací. Oba problémy mají společnou příčinu – neprůhledné vlastnické a daňové struktury nadnárodních společností.

Vice o projektu

Související novinky