Lucia Vilimovská: Nejvíce času mi momentálně zabírá příprava na monitoring krajských voleb

Vydáno 03. 09. 2020

Přinášíme další ze série rozhovorů se zaměstnanci kanceláře české pobočky Transparency International (TI). Tentokrát představíme naši specialistku komunikace a fundraisingu Luciu Vilimovskou. V interview probereme, že její práce není paradoxně jen o komunikaci. Podílí se také na realizaci projektů TI nebo tvorbě webových stránek. Rozhovorem vás provede kolegyně Františka Rohlíčková.

Lucia Vilimovská, specialistka fundraisingu a komunikace TI | fotografie: Světlana Plašilová

Františka: Začnu rovnou něčím aktuálním. Co teď řeší oddělení komunikace a fundraisingu a co konkrétně ty?

Lucia: Nejvíce času mi momentálně zabírá příprava na monitoring krajských voleb, které budou na začátku října. Připravujeme web transparentnivolby.cz, kde už teď začínáme publikovat první čísla – výdaje stran v předvolebních kampaních. Na konci září tam pak budeme zveřejňovat výsledky celého monitoringu.

Pracujeme také na databázi Naši politici, kde teď kontrolujeme profily současných krajských kandidátů a budeme se snažit kontrolovat i čela kandidátek do krajů.

A pak samozřejmě chystáme různé akce v rámci projektů. Jedná se např. o veřejná promítání, debaty nebo výjezdy do regionů. No a v neposlední řadě musíme vždycky reagovat na aktuální dění. Jako když třeba státní zastupitelství, ministerstva nebo jakákoliv jiná instituce rozhodne v našem podnětu či trestním oznámení, nebo když vyjde článek, na kterém například spolupracovali naši investigativci, tak vše musíme průběžně monitorovat a pružně reagovat.

Ty jsi zmínila Naše politiky. To je projekt, na kterém se intenzivně podílíš a spouštěl se poměrně nedávno. O co se jedná?

Naši politici se sice spustili na začátku letošního června, ale to bylo jen oficiální datum, kdy jsme web zveřejnili. Reálně na něm spolupracujeme s Česko.Digital a Hlídačem státu mnohem déle. Teď je za námi asi rok a čtvrt práce. Ve zkratce, jedná se o největší online databázi o českých političkách a politicích.

Když jsme projekt spouštěli, tak jsme tam měli zkontrolované profily současného obsazení Poslanecké sněmovny, Senátu a vlády. A teď, ve spolupráci s našimi stážisty, pracujeme na kontrole všech současných krajských zastupitelů. A po volbách budeme kontrolovat ty, kteří budou do krajů nově zvoleni. K tomu se samozřejmě váže i komunikace, kterou se budeme snažit koordinovat i s výstupy z monitoringu transparentních voleb a samozřejmě s další prací Transparency.

Když se vrátím úplně na začátek, ty jsi do TI nastupovala na pozici stážisty. Teď jsi tu už několik let, tak by mě zajímalo, jak ta tvoje cesta vedla.

Já jsem o Transparency věděla už nějakou dobu díky tomu, že jsem poměrně zblízka přišla do kontaktu s děním v naší komunální politice. Stáž v Transparency pro mě byla v rámci studia docela vysněná pozice, tak jsem se odhodlala se přihlásit, což se povedlo a vzali mě.

Prvního čtvrt až půl roku jsem byla dobrovolný stážista a pak jsem postupně začala dostávat drobné úvazky na brigádní úrovni a při tom jsem ještě studovala. V jednu chvíli jsem se začala více věnovat i projektové činnosti a stal se ze mě zaměstnanec na částečný úvazek. A teď, když jsem po škole, je Transparency moje hlavní zaměstnání.

Celkem jsem tu už pět a půl roku a vlastně se touhle dobou řadím mezi seniorní zaměstnance kanceláře. Zároveň s kolegou Markem z analytiky děláme nábor nových stážistů. Těch máme v současné chvíli 11, je to ale ovlivněno létem a týmem na monitoring voleb, který má hned 4 stážistky.

Vedla jsi nějaký projekt sama nebo jsi s nimi zatím jen pomáhala jako vedlejší činnost ke komunikaci?

Jeden projekt jsem vedla. Byla jsem hlavní koordinátor projektu v Arménii. Byl to jednoroční projekt podpořený Ministerstvem zahraničí ČR v rámci programu Transition. V Jerevanu jsme předávali zkušenosti v oblasti whistleblowingu – ochrany oznamovatelů korupce.

Byla to pro mě velká zkušenost, naučit se jak komunikovat se zahraničním partnerem, nebo jak zodpovídat za reportování projektu.

Zaměření oddělení komunikace je poměrně široké. Co z toho tě tedy nejvíc zajímá? Čemu se nejčastěji nebo nejraději věnuješ?

Je toho hodně. Já tu moji činnost kombinuji s projekty. Vedoucí komunikace TI David je mnohem čistěji zaměřený přímo na komunikaci a na fundraising. Ale všechno je to hodně provázané.

Většina projektových činností má předem danou PR a komunikační strategii, bez které se neobjedou. Ať už jsou to výsledky projektu nebo informování o průběžných aktivitách. Jako třeba domlouvání účastníků na veřejné akce, kontakt s novináři a médii, expertní stoly, psaní aktualit pro sítě a web TI apod.

Hodně mě teď baví třeba příprava nových webů TI. Což znamená úzce spolupracovat s lidmi z IT, UX designéry, copywritery atd. Ať už jsou to naše kmenové webové stránky, které jsme připravovali poměrně nedávno, nebo i různé kampaňové a projektové weby jako jsou transparentnivolby.cz, Naši politici nebo teď zrovna začínáme chystat web k Indexu protikorupční odolnosti zbrojařských firem ČR. Ten představíme už brzo.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.