Klára Šmejkalová: Je to zábavná a pestrá kancelářská práce, taková všehochuť

Vydáno 09. 07. 2020

Transparency International (TI) to nejsou jen korupční kauzy a protikorupční legislativa nebo analýzy a tiskové zprávy. V TI pracují i kolegyně a kolegové, kteří se mimo jiné starají o denní provoz kanceláře a zajišťují, aby vše běželo, tak jak má. Proto vám v našich rozhovorech představíme jednotlivé tváře TI a jejich práci, která sice mnohdy není tolik vidět, ale je důležitá pro hladký chod naší protikorupční organizace.

Klára Šmejkalová, office manažerka TI | fotografie: Světlana Plašilová

První ze série rozhovorů připravily Františka Rohlíčková a Světlana Plašilová z oddělení komunikace TI. V dnešním rozhovoru vám představíme vedoucí naší kanceláře Kláru Šmejkalovou.

Františka: Tvoje pozice se jmenuje „office manažerka“. Co to znamená? Co tvoje práce obnáší?

Klára: Je to vlastně taková všehochuť. Každý den dělám něco trochu jiného, ať už se jedná o kancelářské, projektové a finanční věci, také komunikuji se správní a dozorčí radou TI nebo s auditory. Značnou část mé práce tvoří taky IT podpora, řešení případných problémů a komunikace s externí firmou. Dále komunikace s Českou poštou a ostrahou ohledně běžného provozu kanceláře (pozn. TI sídlí v administrativní budově ČP na Palmovce v Praze). A pak běžná administrativa. Třídím poštu, zvedám telefony, odpovídám na e-maily. Je to taková zábavná a pestrá kancelářská práce, která mě stále naplňuje už 7 let.

Jak vypadá běžná náplň tvého pracovního dne, dá se to vůbec popsat?

Přijdu do práce, zvedám telefony, vybírám poštu, komunikuji s kolegy. Také pečuji o dárce, což mě hodně baví. Konečně jsem se k tomu dostala po těch letech, kdy jsem byla spíše zapojena v rámci projektové činnosti. Teď administruji dary, starám se o naše dárce, především z naší aktuální kampaně #JÁTOPLATÍM. To mi v posledních týdnech zabírá nejvíce času, ale jsem za to opravdu ráda. Kampaň se povedla, takže je to radost. No a potom klasické kancelářské záležitosti jako odpovídání na e-maily a péče o chod kanceláře. K tomu ještě podpora projektů TI, hlavně v otázkách týkající se financí ve spolupráci s finanční manažerkou a účetní. Jednoduše, snažím se pomáhat.

Ty jsi už zmínila komunikaci s dárci. Co nejčastěji řešíte?

Lidé, kteří chtějí podpořit TI, mají nyní hodně zájem o náš limitovaný merchandise z kampaně #JÁTOPLATÍM. Aktuálně tedy komunikuji s dárci, co se týče objednávek nebo darů. Snažím se jim vycházet vstříc v tom, co zrovna potřebují vědět, např. jak nás mohou podpořit, zda to jde online, nebo musí se složenkou na poštu. To se stalo zrovna nedávno, že zavolal dárce s tím, že chce darovat TI 7 tisíc korun, ale moc si nerozumí s technologiemi, takže nechce využít náš online formulář a raději dar pošle složenkou. Tak se i stalo. Jeden den jsem pánovi poslala předvyplněnou složenku poštou a do dvou dnů byl dar na transparentním účtu TI.  Takže ještě jednou, velké díky za podporu!

Jak jsi zmínila, v TI pracuješ už 7 let, od roku 2013. Jak jsi se k téhle práci v dostala?

Klára: Na inzerát, jednoduše. A ono to vyšlo. Byl to můj první pohovor po skončení v minulé práci a hned jsem sem nastoupila. Ze dne na den, dalo by se říct. Já jsem Transparency znala i předtím, a to mě přimělo to zkusit. Byla to výzva.

Ty jsi chtěla do nevládního sektoru? Táhlo tě to tímhle směrem?

Ano. Já jsem v nevládním sektoru chtěla vždycky pracovat, táhne mě to tam. Ráda pomáhám lidem. Mám např. zkušenosti z předchozí práce v oblasti sociální péče. Boj proti korupci je ale dost odlišná věc, chtěla jsem si rozšířit obzory a využít částečně už nabytou praxi.

Kdybys měla vypíchnout tvojí nejčastější nebo nejdůležitější činnost, které se tu věnuješ, co by to bylo?

Já bych řekla, že asi podpora projektové činnosti je jedna z nejdůležitějších, a nyní i fundraising. Kampaň je teď bodem číslo jedna. Ale obecně hlavně zajištění chodu kanceláře a podpora a spolupráce s kolegy, což je jeden z předpokladů pro kvalitní office manažerku.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.