Infiltrátor ve Světozoru

Vydáno 18. 10. 2017

Transparency International Česká republika, protikorupční nevládní organizace, Vás zve ve středu 18. října od 19:00 do Kina Světozor na tradiční komponovaný večer s debatou a exkluzivním promítáním filmu Infiltrátor.

Infiltrátor ve Světozoru | zdroj: TI

Tento thriller inspirovaný skutečnými událostmi Vás zavede do velkého světa praní špinavých peněz. Federální agent Robert „Bob“ Mazur (Bryan Cranston) se v 80. letech dostal v utajení dál než kdo před ním, když pronikl do srdce drogového kartelu samotného Pabla Escobara. Pod krycím jménem Bob Musella se stal klíčovou osobou při praní špinavých peněz a spolu se dvěma dalšími tajnými agenty (Diane Kruger, John Leguizamo) riskoval život, aby vybudoval solidní případ a přivedl tak co nejvíc drogových baronů před soud. Obklopen násilím a korupcí, Mazur se musí dostat do přízně Escobarovy pravé ruky, Roberta Alcaina (Benjamin Bratt) a přitom neudělat jediný chybný krok.

 

PROBLEMATIKA

Transparency International se dlouhodobě věnuje tématu praní špinavých peněz, jak na mezinárodní, tak i lokální úrovni a Česká republika není výjimkou. V minulých dnech jsme ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku a Mezinárodním sdružením investigativních žurnalistů (OCCRP) odhalili, jak Ázerbájdžán korumpoval evropské politiky prostřednictvím korupčního fondu, díky kterému ázerbájdžánské elity posílaly peníze politikům do ciziny. Celkově takto bylo rozesláno v přepočtu na 66 miliard korun. TI mimo jiné sestavila seznam českých politiků, kteří v minulých letech za autoritářský režim lobbovali.

Praní špinavých peněz (anglicky: money laundering), jinak také česky legalizace výnosů z trestné činnosti, je jednání sledující zastření nezákonného původu peněz s cílem vzbudit dojem, že se jedná o peníze nabyté legálně. Nejčastěji souvisí s uplácením, daňovou optimalizací, vytvářením prázdných schránek a skrýváním skutečného vlastnictví za účelem neoprávněného obohacení.

Jaké jsou nejznámější případy praní špinavých peněz? Jaké jsou kontrolní a preventivní mechanismy u nás a ve světě? A jaká je role globalizovaného světa v této problematice? Na tyto a další otázky Vám odpoví naši panelisté v rámci veřejné debaty před promítáním filmu.

Po debatě a promítání Vás také zveme na malé občerstvení na baru Kina Světozor.

 

HOSTÉ PANELU

Pavla Holcová, novinářka České centrum pro investigativní žurnalistiku

Kamil Kouba, expert na problematiku praní špinavých peněz

Milan Eibl, analytik Transparency International ČR

Debatu moderuje David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR

 

ČAS A MÍSTO KONÁNÍ

Středa 18. října 2017 od 19:00 v Kině Světozor (Vodičkova 41, Praha 1).

 

VSTUPENKY

Vstupenky je možné zakoupit online přímo na webových stránkách Kina Světozor. Cena lístku na akci je 50,- Kč.

 

FACEBOOK

Facebook událost #InfiltrátorVeSvětozoru.

 

OFICIÁLNÍ TRAILER


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.