Index vnímání korupce 2018 (Corruption Perceptions Index, CPI)

Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) zveřejnil Index vnímání korupce za rok 2018 (Corruption Perceptions Index – CPI). Česká republika potvrdila mírně rostoucí trend, kdy si stejně jako loni polepšila o 2 body na celkových 59 bodů ze 100 možných (ze 42. místa na 38. příčku, o kterou se dělí s Kyprem a Litvou). Na průměr Evropské unie (65 bodů) stále ztrácíme šest bodů.

Mírný posun vpřed ale odráží spíše stabilní podmínky pro založení či provozování byznysu než progresivní systematické změny. Pro skutečné zlepšení je třeba učinit několik jednoduchých kroků.

Berlínský sekretariát Česko v rámci regionu západní Evropy a EU označuje jako zemi, kterou je třeba sledovat. „Česká republika své skóre v rámci CPI od roku 2014 neustále zlepšuje, ale události v uplynulém roce naznačují, že bodové zisky mohou být křehké. Předseda vlády byl shledán vinným ze střetu zájmů ve vztahu k jeho médiím. Byl také obviněn ze střetu zájmů ohledně spojení s firmou, která obdržela miliony eur z evropských ,“ píše v publikaci TI.

Na první příčku se po roce vrátilo Dánsko (88 bodů jako loni). Zpět na druhou příčku sesadilo Nový Zéland (87 bodů), který oproti loňsku ztratil dva body. Severské země hájí i nadále přední pozice. O bod si polepšil Singapur (na 85 bodů), který se dělí o třetí místo s Finskem, Švédskem a Švýcarskem. První desítku doplňují Norsko (84 b.), Nizozemsko (82 b.), Kanada a Lucembursko (81 b.).

Nejvíce bodů v minulém roce ztratily Ázerbájdžán (–6 bodů) a Burundi (–5 bodů). Naopak mezi skokany roku patří Omán (+8 bodů), Gambie (+7 bodů) nebo Seychely (+6 bodů). Žebříček uzavírají Sýrie a Jižní Súdán s celkovými 13 body a poslední Somálsko s 10 body.

Ve srovnání se členskými zeměmi Evropské unie se ČR posunula na sdílenou 16. pozici (spolu s Kyprem a Litvou). Ve středu žebříčku se drží pobaltské státy (10., 16. a 19. místo). Země Visegrádu bodově stagnují (Slovensko s 50 body, Polsko se 60), o jeden bod si oproti loňskému propadu polepšilo Maďarsko (46 bodů), které však zůstává u dna evropského srovnání a za sebou nechává pouze Řecko (45 bodů) a Bulharsko, které ztratilo další bod (42 bodů).

Více se dočtete na www.transparency.cz/cpi2018/