Evropský parlament odhlasoval NE daňovým rájům

Vydáno 18. 12. 2015

Ve středu 16. prosince odhlasoval Evropský parlament drtivou většinou dlouho očekávanou rezoluci proti vyvádění prostředků firmami do daňových rájů.

Evropský parlament (1)

Budova Evropského parlamentu | zdroj: TI

Spoluzpravodajem této velmi důležité rezoluce byl český europoslanec Luděk Niedermayer (spolku s britskou europoslankyní Anneliese Dodds). Tato rezoluce je reakcí na dva nedávné globální daňové skandály týající se Lucemburska (LuxLeaks) a Švýcarska (SwissLeaks).

Transparency International ČR tuto rezoluci vítá, neboť dlouhodobě bojuje proti vyvádění prostředků, zejména těch z veřejných rozpočtů do neprůhledných offshorových destinací. TI oceňuje, že se rezoluce Evropského parlamentu nejméně ve dvou ohledech inspirovala iniciativou TAXPARENCY, kterou Transparency International ČR spolue se spolkem Lexperanto představila v létě tohoto roku.

Za prvé, rezoluce Evropského parlamentu vyzdvihuje význam a účinnost dobrovolně přijatých značek férového zdanění, jako je například značka TAXPARENCY Tato značka pozitivně motivuje firmy, aby nevyváděly prostředky do daňových rájů a měly transparentní vlastnickou a daňovou strukturu. Za druhé, rezoluce Evropského parlamentu potvrzuje nutnost zabránit tomu, aby firmy s netransparentní vlastnickou a daňovou strukturou nebo vyvádějící prostředky do dańových rájů měly přístup k veřejným prostředkům.

Odkaz na schválenou daňovou zprávu Evropského parlamentu lze najít v tomto odkazu.

 


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.