Evropský parlament odhlasoval NE daňovým rájům

Publikováno: 18. prosince 2015

Ve středu 16. prosince odhlasoval Evropský parlament drtivou většinou dlouho očekávanou rezoluci proti vyvádění prostředků firmami do daňových rájů.

Evropský parlament (1)

Budova Evropského parlamentu | zdroj: TI

Spoluzpravodajem této velmi důležité rezoluce byl český europoslanec Luděk Niedermayer (spolku s britskou europoslankyní Anneliese Dodds). Tato rezoluce je reakcí na dva nedávné globální daňové skandály týající se Lucemburska (LuxLeaks) a Švýcarska (SwissLeaks).

Transparency International ČR tuto rezoluci vítá, neboť dlouhodobě bojuje proti vyvádění prostředků, zejména těch z veřejných rozpočtů do neprůhledných offshorových destinací. TI oceňuje, že se rezoluce Evropského parlamentu nejméně ve dvou ohledech inspirovala iniciativou TAXPARENCY, kterou Transparency International ČR spolue se spolkem Lexperanto představila v létě tohoto roku.

Za prvé, rezoluce Evropského parlamentu vyzdvihuje význam a účinnost dobrovolně přijatých značek férového zdanění, jako je například značka TAXPARENCY Tato značka pozitivně motivuje firmy, aby nevyváděly prostředky do daňových rájů a měly transparentní vlastnickou a daňovou strukturu. Za druhé, rezoluce Evropského parlamentu potvrzuje nutnost zabránit tomu, aby firmy s netransparentní vlastnickou a daňovou strukturou nebo vyvádějící prostředky do dańových rájů měly přístup k veřejným prostředkům.

Odkaz na schválenou daňovou zprávu Evropského parlamentu lze najít v tomto odkazu.

 

Transparency International ČR tuto rezoluci vítá, neboť dlouhodobě bojuje proti vyvádění prostředků, zejména těch z veřejných rozpočtů do neprůhledných offshorových destinací.

Související projekty

Taxparency

Co je klíčový problém ve východní Evropě? Korupce. Co je klíčový problém v západní Evropě? Daňové úniky velkých korporací. Oba problémy mají společnou příčinu – neprůhledné vlastnické a daňové struktury nadnárodních společností.

Vice o projektu

Související novinky