Evidence skutečných majitelů neplní svou roli. Data jsou neaktuální a nepřesná

Vydáno 01. 04. 2022

Evidence skutečných majitelů (ESM) má sloužit jako nástroj pro úředníky, média a širokou veřejnost, jak dohledat skutečného majitele podnikatelského subjektu. Podle zjištění Transparency International ČR (TI) data v ESM neodpovídají skutečnosti, a to ani u osob, u kterých je prevence střetu zájmů zásadní. Minimálně dva členové vlády Petra Fialy (ODS) jsou totiž uvedeni jako skuteční majitelé, ačkoliv je možné z veřejných dat zjistit, že to již není pravda.

Kabinet Petra Fialy (ODS) | fotografie: Úřad vlády ČR

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráti) se 28. prosince 2021 zbavil svého 100% podílu ve společnosti Metamorfózy, s.r.o. a ve firmě od té doby nefiguruje. Nicméně v ESM je stále uveden jako přímý skutečný majitel. To je v rozporu s údaji v Obchodním rejstříku (OR), podle kterého by skutečným majitelem měla být Dagmar Šalomounová.

Podobná situace je u společnosti Nezávislý správce práv, s.r.o., která je z 90 % vlastněná společností Metamorfózy, s.r.o. Nicméně tato firma má v ESM jako přímého skutečného majitele uvedeného právě Michala Šalomouna, byť by to podle informací z OR měla být Dagmar Šalomounová.

Ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) se 27. prosince 2021 zbavil svého 100% podílu ve společnosti AVTOKRAT Consult s.r.o. ve prospěch svého syna Vlastimila Válka a ve společnosti nadále nefiguruje. V ESM je nicméně nadále uveden jako přímý skutečný majitel, což odporuje údajům zapsaným v OR.

Nefunkční evidence postrádá smysl

Důvody, proč se údaje v OR a v ESM rozcházejí, mohou být dvojí. Zaprvé, Rejstříkový soud nestíhá propisovat aktuální údaje do evidence, ačkoliv struktura byla změněna už před více než dvěma měsíci. Zadruhé, soukromé společnosti „zapomínají“ na skutečnost, že změnu skutečného majitele je nutné ve vztahu k ESM soudu nahlásit.

„Tak jako tak je výsledkem nefunkční Evidence skutečných majitelů, kdy data postrádají jak přesnost, tak aktuálnost, a to i u takto exponovaných vládních případů. Pokud najdeme takovéto základní chyby, visí otazníky nad spolehlivostí všech. Databáze tak stále neplní svůj účel,“ vysvětluje Marek Chromý, analytik TI.

Evidence skutečných majitelů, provozovaná Ministerstvem spravedlnosti ČR, je jedním ze základních protikorupčních nástrojů a zásadně ovlivňuje rozdělování veřejných prostředků. Příští týden TI přinese detailní analýzu dat zveřejněných v ESM.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.