David Ondráčka: „Zničit daňové ráje je v našem zájmu“

Vydáno 20. 01. 2016

Skoro třináct a půl tisíc českých podniků má sídlo v takzvaném daňovém ráji. Kvůli nižším daním přesunují svoji adresu hlavně na Kypr nebo Seychely.

David Ondráčka, ředitel TI

David Ondráčka, ředitel TI | zdroj: TI

Ředitel Transparency International (TI) David Ondráčka považuje daňové ráje za obrovský problém, který vytváří nerovnováhu ve světové ekonomice. „Daňové ráje vytvářejí výrazně nerovné podmínky pro podnikání. Umožňují parazitovat firmám na zemích, kde vydělávají, ale neplatí daně,“ dodává ředitel TI.

Podle Ondráčky poslední odhad hovoří o 7 triliónech dolarů, které každoročně protečou skrze daňové ráje. „To je více než HDP Německa, Francie a Velké Británie dohromady.“ Firmy s vlastníkem v daňových rájích se často účastní i veřejných zakázek. Zatím je to legální, ale podle Ondráčky je na stole zákon o veřejných zakázkách, který to má změnit. „Zatím si ale neumím představit, že by zadavatel z nějaké obce byl schopen jít do sporu na základě toho, že vyřadil firmu z důvodu její registrace v daňovém ráji,“ je skeptický šéf protikorupční organizace.

Příslibem do budoucna je tzv. Country by Country Reporting, který začínají zavádět evropské země. Jedná se o povinnost pro velké korporace hlásit všechny operace, zejména obrat, zisk a daň ze zisku po jednotlivých zemích, kde proběhly. „To by mělo vést k tomu, že obrovské daňové úniky z korporací se dramaticky sníží,“ doufá Ondráčka.

A další recepty v boji proti daňovým rájům podle ředitele Transparency International? „Například motivační program, který by firmy poctivě odvádějící daň z příjmu zvýhodnil v očích zákazníků,“ uzavírá Ondráčka.

Přehrajte si celý rozhovor | zdroj: Český rozhlas

 


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.