Asijský Myanmar je nám v Česku blíže než si myslíme
V uplynulých dnech proběhla v České republice slavnostní akce k otevření velvyslanectví Svazové republiky Myanmar v Praze. Transparency International (TI) nechyběla. David Ondráčka, ředitel naší protikorupční organizace, spolu s Ondřejem Caklem, koordinátorem myanmarských zahraničních projektů TI, se mimo jiné setkali s Aun Schan Su Ťij, držitelkou Nobelovy cenu za mír z roku 1991.
Sylvie Kloboučková, právnička TI, a Ondřej Cakl, projektový koordinátor, na pracovní cestě v Myanmaru | zdroj: TI
Není nám také lhostejné porušování lidských práv, k němuž současně v Myanmaru dochází. Nejčerstvěji na něj upozornila Amnesty International (AI) v souvislosti se zatčením novináře Min Tchin Ko Ko Ďia.
„Zmínil jsem se v rozhovoru o zoufalé potřebě zavedení odpovědného vládnutí, spravedlivém udělování licencí v těžebním průmyslu, nezávislých soudních procesech a o svobodě sdělovacích prostředků v Myanmaru,“ komentuje David Ondráčka krátké setkání s myanmarskou političkou.
Země vzdálené, země blízké
Boj proti korupci je primárním posláním globální sítě Transparency International. Prostřednictvím mnoha projektů, iniciativ a monitoringů se snažíme dohlížet mimo jiné na veřejné zakázky, na tvorbu protikorupčních zákonů, ale také na korupční nekalosti a jiné aktivity veřejných, ale i soukromých subjektů.
Proto se už druhým rokem česká Transparency intenzivně zaměřuje na celostní programování protikorupční agendy pro nevládní sektor v Myanmaru.
„Mezi Českem a Myanmarem panují intenzivnější vztahy, než si možná myslíte. Operují zde naše nevládní organizace. Naše země systematicky zintenzivňují své diplomatické styky, čehož je důkazem právě i otevření nové myanmarské ambasády v Praze,“ vysvětluje Ondřej Cakl.
„Myanmarští nás považují za přátele. Ti, kdo se na ose Rangún—Praha pohybují, často slýchají, že naše národy spojuje zkušenost ekonomicko-politické transformace z totalitního na demokratický systém a z centralizovaného na tržní hospodářství. Máme si tedy co říci,“ dodává.
Co konkrétně v Myanmaru děláme?
Naši právníci, analytici a koordinátoři vytvářejí odborná školení pro myanmarské státní úředníky a nevládní organizace. Vyvíjíme společně systematickou proti-korupční agendu pro nevládní organizace – sdílíme zkušenosti z praxe v České republice.
Poskytujeme právní komentáře, odborné analýzy, vzdělávací materiály. Mediujeme kontakt mezi zástupci různých zájmů a institucí v Myanmaru, včetně mezinárodních. A v neposlední řadě zveme myanmarské experty do České republiky a propagujeme spolupráci mezi našimi zeměmi.
Korupce a lidská práva
Min Tchin Ko Ko Ďi | Zdroj: AI
Situace v Myanmaru je složitá – dynamická transformace a demokratizace s velkým potenciálem probíhá již od roku 2010. Naráží však na řadu systémových nedostatků a překážek. V zemi funguje oficiální protikorupční agentura vlády, ta však teprve ohledává základní principy protikorupčních postupů a buduje svou agendu.
Nevládní sektor je velmi pestrý a bohatý na množství nezávislých organizací. Jejich postavení však není růžové a vládními a armádními strukturami jsou spíše trpěny – pod podmínkou, že jejich aktivity nebudou s aktivitami režimu kolidovat.
Na fakt, že situace v Myanmaru v oblasti lidských práv není ideální, upozorňuje mezinárodní lidskoprávní nevládní organizace Amnesty International (AI). Důkazem je mimo jiné poslední případ Min Tchin Ko Ko Ďi, prominentního myanmarského dokumentaristy a režiséra, který je zadržován od 12. dubna 2019. Režisér čelí obvinění z „urážky a hanobení armády“.
Toho se měl dopustit, když v několika příspěvcích na sociálních sítích kritizoval myanmarskou Ústavu vypracovanou armádou v roce 2008. Přesto, že má Min Tchin Ko Ko Ďi vážné zdravotní problémy a potřebuje pravidelnou lékařskou péči, jeho žádost o propuštění na kauci byla zamítnuta. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až čtyři roky vězení. Dle AI je Min Tchin Ko Ko Ďi vězněm svědomí a měl by být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.
Z naší zkušenosti víme, že nejde o ojedinělý případ a Transparency vyjadřuje jemu i Amnesty podporu. Více se o situaci v Myanmaru můžete dozvědět přímo na debatě se zástupci nevládních organizací z Myanmaru: „Rozumíme svým Myanmarským? Zeptejme se jich!“, kterou pořádáme v úterý 25. června od 17:00 ve Vile Grébovka. Facebook událost zde.
Svazová republika Myanmar (Barma)
Myanmar tvoří s více než 55 miliony obyvatel soustátí v jihovýchodní Asii. Hlavním městem je od roku 2005 Neipyijto. Úředním jazykem je barmština a převážná většina obyvatel se hlásí k buddhismu.
Ekonomika Myanmaru je v přepočtu k HDP na obyvatele jedna z nejslabších v celém regionu. Významnou část hospodářství tvoří těžba některých nerostných surovin, drahokamů a tropického dřeva. Z nerostných surovin to je především ropa, zemní plyn a rudy cínu, zinku, niklu, wolframu a olova, z drahokamů a polodrahokamů pak rubíny a jadeity a z tropických dřev zejména teak.
Země od roku 2015 prochází demokratizační obrodou. Nicméně na sebe přitáhla pozornost mezinárodního společenství v roce 2017, kdy v jednom ze států (Rakhine) došlo k etnické čistce.
Tzv. Rohingská krize (dle utlačovaného etnika), trvá do dneška. Šéfka myanmarské vlády Aun Schan Su Ťij navštívila počátkem června 2019 Prahu, kde jednala s premiérem Andrejem Babišem, prezidentem Milošem Zemanem, ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem a otevřela Ambasádu Svazové republiky Myanmar v Praze.
Byla to po letech její vůbec první zahraniční cesta. K České republice ji váže dlouholeté (byť korespondenční) přátelství s Václavem Havlem, na jehož návrh jí byla v roce 1991 udělena Nobelova cena za mír.
Není International jako International
Nejsme Amnesty International, ale Transparency International. Amnesty (AI) je lidskoprávní nezisková organizace zabývající se převážně ochranou vězňů svědomí. Transparency (TI) je protikorupční nevládní organizace, která hlídá veřejný zájem, hájí efektivní a odpovědnou správu země. Malá nápověda s nadsázkou. TI se snaží dostat zlé hochy do vězení, kdežto AI zase ty hodné z vězení.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru