ASEM prohlubuje spolupráci s Transparency

Vydáno 24. 03. 2022

Asociace emisních techniků a opravářů (ASEM) se nově stala firemním členem Klubu Transparency International, a to v kategorii General. Klub TI dává dohromady firmy a jednotlivce, kteří nepovažují korupci, protekci a klientelismus za normu. Spolupráce ASEM s Transparency International ČR (TI) bude pokračovat také v rámci aktivit spojených s rozkrýváním podvodů v oblasti měření emisí a technických kontrol v České republice.

David Kotora, vedoucí fundraisingu a komunikace TI, předává děkovný certifikát Klubu TI Michalu Fleischhansovi, řediteli ASEM | zdroj: TI

“Velice mě těší, že se TI technickým prohlídkám na STK a SME věnuje a že spolupráce funguje na dobré úrovni. Je to i pro nás určitý signál, že upozorňujeme na důležité věci a tím jak jsme organizací s technickými kořeny, je pro nás partnerství s odborníky na právo jednoduše velmi přínosné,” říká Michal Fleischhans, ředitel ASEM.

“Rád bych poděkoval i jmenovitě panu Dupákovi. Je to člověk na svém místě, mnohému jsem se za dosavadní spolupráci od něj naučil a těším se na spolupráci budoucí,” dodává.

“Jsme rádi, že se ASEM rozhodla podporovat TI a těšíme se také na další spolupráci související se zlepšováním a zprůhledňováním situace na poli emisních a technických kontrol,” vysvětluje David Kotora, vedoucí fundraisingu a komunikace TI.

Měření emisí v Česku probíhá v rozporu s metodikami

Situace na stanicích měření emisí i technické kontroly v Česku je tristní. Data ukazují, že významná část proběhlých měření emisí probíhá v rozporu s metodikami a takovým způsobem, že nemůže mít žádnou vypovídající hodnotu. V průměru jsou česká auta stará, přitom technickými prohlídkami prochází bez problémů mnohem více aut, než je tomu v jiných zemích.

Zdokumentovány jsou naprosté excesy, jak v konkrétních případech, tak v dostupných statistikách. Běžně se při snaze získat “technickou” mluví o úplatcích. Dozor Ministerstva dopravy je minimální a příslušné zákony jsou viditelně v rukou lobbistů, kteří si hlídají, aby jim nastavené podmínky vyhovovaly a aby bylo možné udržet co největší podíl na trhu. Podrobněji si můžete o problematice z pohledu TI přečíst zde.

“Mnohé klientelistické sítě a korupční jevy se vyskytují v prostředí, které je pro člověka zvenku nepřehledné a odborně složité. Proto je pro naši práci nedocenitelný vhled odborníků, kteří se v daném odvětví vyznají a dokáží popsat problémy například z technické stránky. My na to můžeme navázat expertizou v prevenci korupce, jejíž dopady se v tomto případě týkají každého z nás,” doplňuje Jan Dupák, právník TI.

O ASEM

Asociace emisních techniků a opravářů (ASEM) je zájmová organizace, jejímž hlavním cílem je udržitelný stav emisí pocházejících z dopravy motorových vozidel a ze zdrojů se spalovacími motory. ASEM chce působit na maximální využití současných technologií a jejich udržování v takovém technickém stavu, aby ohrožení zdraví obyvatel a zatížení životního prostředí v důsledku emisí z těchto zdrojů bylo co nejmenší.

O Klubu TI

Klub TI byl založen v roce 2011 jako platforma pro podporovatele a společnosti, které věří, že omezovat korupci v České republice má smysl. Jedná se o významný zdroj financování aktivit naší protikorupční organizace Transparency International ČR a také o velkou morální podporu. Díky našim podporovatelům jsme schopni realizovat naše projekty a aktivity a tak hlídat veřejný zájem, hájit efektivní a odpovědnou správu země.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.