Zatčení funkcionáři FIFA čelí podezření z úplatkářství, praní špinavých peněz nebo vydírání

Vydáno 27. 05. 2015

Dnes ráno bylo v Curychu zatčeno 14 osob, z toho 6 čelních funkcionářů FIFA. Mezi zatčenými není prezident asociace Sepp Blatter. Korupce, jež se měli zatčení dopustit, má mít počátky už v 90. letech a celková výše přijatých úplatků se odhaduje na přibližně 2,5 miliardy korun.

FIFApoll3

Výsledky ankety na otázku: Měl by se Sepp Blatter stát opět prezidentem FIFA? | zdroj: TI.org

 

Přehled zadržených zástupců FIFA:

Jeffrey Webb, viceprezident a člen výkonného výboru FIFA, prezident Severoamerické fotbalové asociace (CONCACAF). Člen výkonného výboru Karibské fotbalové unie (CFU) a prezident Fotbalové asociace Kajmanských ostrovů (CIFA).

Eduardo Li, člen výkonného výboru FIFA, člen výkonného výboru CONCACAF a prezident Kostarické fotbalová federace (FEDEFUT).

Julio Rocha, funkcionář FIFA zodpovědný za rozvoj, bývalý prezident Středoamerické fotbalové unie (UNCAF) a současný prezident Nikaragujské fotbalové federace (FENIFUT).

Costas Takkas, atašé prezidenta CONCACAF, bývalý generální tajemník CIFA.

Jack Warner, bývalý viceprezident FIFA, bývalý prezident CONCACAF, současný prezident CFU a poradce Fotbalové federace Trinidadu a Tobaga.

Eugenio Figueredo, viceprezident a člen výkonného výboru FIFA, bývalý prezident Jihoamerické fotbalové konfederace (CONMEBOL) a současný prezident Uruguayské fotbalové federace (AUF).

Rafael Esquivel, současný člen výkonného výboru CONMEBOL a prezident Venezuelské fotbalové federace (FVF).

José Maria Marin, člen organizačního výboru pro fotbalové turnaje na letních olympiádách, bývalý prezident Brazilské fotbalové konfederace (CBF).

Nicolás Leoz, bývalý člen výkonného výboru FIFA a prezident CONMEBOL.

 

Významnou skutečností zůstává, že by se již tento pátek 29. 5. 2015 měla uskutečnit volba nového prezidenta asociace. Jediným protikandidátem současného prezidenta, který se zdá být do skandálu také zapojen, je jordánský princ Alí bin Husajn. Ten události komentoval slovy: „Dnešek je smutný den pro fotbal.“

K volbě nového prezidenta vydala TI několik doporučení a zároveň provedla průzkum mezi 35 tisíci  fotbalovými fanoušky ve 30 zemích světa. Z toho vyplynulo, že 4 z 5 fotbalových fanoušků se domnívá, že by Blatter ve funkci setrvat neměl a necelých 70% vyjádřilo svou nedůvěru k FIFA.

FIFApoll4

Výsledky ankety na otázku: Máte důvěru v organizaci FIFA? | zdroj: TI.org

TI také vyzývá Seppa Blattera k odstoupení z funkce, více v článku zde.

Přehled skandálů za doby šéfování Seppa Blattera zpracoval například server Yahoo.com.

Více na transparency.org


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.