Zákon o střetu zájmů je špatně nastavený, dokazuje případ Ivo Valenty

Vydáno 19. 03. 2019

Mandátový a imunitní výbor Senátu dnes rozhodl, že senátor Ivo Valenta nespáchal přestupek v souvislosti s ovládáním společnosti Brno TV s.r.o. Oznámením o podezření ze spáchání přestupku podala v prosinci loňského roku Transparency International (TI).

Senát PČR | zdroj: TI

Podnět se zakládá na skutečnosti, že Ivo Valenta je 100% společníkem SHEADING FINANCIAL LTD se sídlem v kyperském Limassolu, která je 100% vlastníkem další kyperské společnosti WCV WORLD CAPITAL VENTURES. Ta je pak 70% akcionářem české společnosti OUR MEDIA a.s., která dále drží 65% podíl v Brno TV, s.r.o.

Ivo Valenta je tedy ovládající osobou společnosti Brno TV, s.r.o., která provozuje vysílání TV BRNO 1, v důsledku čehož existovalo důvodné podezření, že jako veřejný funkcionář porušuje ustanovení zákona o střetu zájmů zakazující ovládání médií.

„Ivo Valenta tento podíl nabyl až po účinnosti novely zákona o střetu zájmů, přičemž smysl a účel přechodného ustanovení byl očividně jiný – dát právní jistotu těm funkcionářům, kteří vlastnili podíl v médiích již před novelou. V tomto ohledu se domníváme, že senátor Valenta tedy využil nedokonalé formulace zákona a do střetu zájmů se uvedl úmyslně s veškerou znalostí věci,“ říká Petr Leyer, právník TI.

Pojďme si nyní připomenout, jak se celá kauza okolo střetu zájmů senátora Valenty vyvíjela v čase:

  • V prosinci roku 2018 podává TI podnět, který směřuje na magistrát města Zlín. Následně letos v lednu přinášejí média informaci, že město Zlín a ani Zlínský kraj nemohou tento případ začít řešit kvůli podjatosti, protože kromě senátorské pozice působí Valenta v obou institucích také jako (neuvolněný) zastupitel.
  • Ministerstvo spravedlnosti tuto informaci potvrzuje a v polovině ledna informuje, že nově bude přestupek řešit přerovský úřad z toho důvodu, že se nachází nejblíže místu trvalého pobytu senátora.
  • Následně přichází v únoru vyrozumění, že město Přerov věc odkládá, protože Ivo Valenta si zvolil k projednání přestupku možnost disciplinárního řízení na půdě Senátu.
  • V březnu Mandátový a imunitní výbor Senátu rozhodl, že senátor Valenta přestupek nespáchal.

Z výše uvedeného je zřejmé, že tento případ přehledně ilustruje slabiny a nedotaženost zákona o střetu zájmů, ať už se to týká nepamatování na online média, kdy právě Ivo Valenta je vlastníkem dezinformačního webu Parlamentní listy, a to prostřednictvím firmy OUR MEDIA a.s., nebo přechodného ustanovení, které efektivně zvýhodňuje některé veřejné funkcionáře na úkor ostatních.

„Přístup senátora Valenty ukazuje, že je možné zákon snadno obejít, být fakticky ve střetu zájmů a používat média jako útočný nástroj na své kritiky a naprosto přehlížet etickou rovinu i účel novely zákona o střetu zájmů,“ dodává Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

 

Ke stažení 

Podnět – střet zájmů Ivo Valenta

Příloha – střet zájmů Ivo Valenta

 

Tímto případem se TI zabývá v rámci bezplatného právního poradenství podporovaného programem Prevence korupčního jednání Ministerstva vnitra.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.