Vysocí manažeři VZP odvoláni na základě korupčního jednání

Vydáno 10. 03. 2016

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek přistoupil již podruhé za dobu svého působení v čele zdravotní pojišťovny k odvolání vysokých manažerů z důvodu možného korupčního jednání.

Budova VZP ČR v Praze na Vinohradech

Budova VZP ČR v Praze na Vinohradech | zdroj: Wikipedia

Jmenovitě se jedná o ekonomickou náměstkyni Markétu Slavíkovou a hlavního analytika VZP Tomáše Červinku, kteří jezdili na náklady firmy Hewlett-Packard do Alp na tzv. „Vrcholová řešení“. Nařízený externí audit přišel na to, že dva vysocí manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení na IT zakázky. Jejich činnost tak byla ve zjevném střetu zájmů. Firma Hewlett-Packard získávala od VZP zakázky pravidelně od roku 2008 a suma, kterou tím získala, činí dnes zhruba tři miliardy korun. „Audit nepotvrdil, že by došlo k jakémukoliv porušení zákona, nicméně jednoznačně a nade vší pochybnost nevyvrátil možnost, že ve střetu zájmů byli,“ okomentoval výsledky auditu mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Již v říjnu loňského roku odvolal ředitel VZP tři manažery IT kvůli penězům od firmy Hewlett-Packard. Tehdy z VZP odešli hlavní analytik IT projektů Martin Kreidl, dále IT specialista Novotný a tehdejší šéf IT projektů Roman Rund. Tehdy se ředitel Kabátek vyjádřil, že se jedná o preventivní krok, aby nemohlo docházet k zpochybňování budoucích zakázek, k čemuž však bude na základě dalšího odvolání manažerů docházet i nadále.

David Ondráčka, ředitel Transparency International, celou kauzu komentoval již loni na podzim se slovy, že jednání manažerů je jednoznačně za hranou. Hlavní problém vidí v rozhodování případných konkurentů na zpracování zakázky, kteří nabídku nepodají, jelikož se mohou domnívat, že vztahy mezi VZP a společností Hewlett-Packard jsou na tak dobré úrovni, že jejich zájem o zpracování nebude vyslyšen. Na vyhlášení zakázky formou jednacího řízení bez uveřejnění totiž není z právního hlediska nic nezákonného, přestože se jedná o velmi nestandardní řešení.

V současné chvíli se celou záležitostí zabývá Policie ČR a řešit ji bude také správní rada VZP, která má zasedat na konci března.


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.