Vrchní soud v Praze zamítl odvolání Ivo Rittiga. TI se omlouvat nemusí

Vydáno 25. 10. 2016

Dnes se Vrchní soud v Praze věnoval žalobě „lobbisty“ na českou protikorupční organizaci Transparency International (TI).

Ivo Rittig - zdroj lidovky.cz

Ivo Rittig | zdroj: lidovky.cz

Nechvalně známý podnikatel znovu požadoval veřejnou omluvu a 100 000 korun za tvrzení Davida Ondráčky, ředitele TI, který v Otázkách Václava Moravce v roce 2013 uvedl, že Rittig „figuruje ve fotovoltaické kauze Amun.Re a je v pozadí obchodů“. Pražský městský soud před dvěma lety žalobu zamítl, „lobbista“ se odvolal.

Dnešní výrok soudu znovu potvrdil, že Ivo Rittig nemá nárok ani na omluvu a ani na finanční zadostiučinění za výše uvedené tvrzení.

„Diskusní pořad nespustil medializaci a kriminalizaci žalobce (Rittiga). Bylo mnoho daleko ostřejších článků, ať už se to týkalo různých jiných obchodů nebo otázek financování ODS v dané době, kdy byl žalobce označován jako kmotr,“ konstatovala dnes předsedkyně odvolacího senátu Milena Opatrná. Podle ní se navíc TI podařilo analýzou obchodních společností kolem Amun.Re prokázat, že Rittig měl k fotovoltaice skutečně vztah.

„Ten, kdo se domáhá ochrany své cti, měl by ve svém životě prokázat, že tyto hodnoty respektuje. Osoba žalobce ve svých mediálních vystoupeních vystupuje tak, že čest druhých nectí, druhé vulgárně uráží, obviňuje z trestných činů pedofilie a vyhrožuje. Nemůže se pak sama dovolávat ochrany své cti před soudem,“ dodává k rozsudku Václav Láska, senátor a právní zástupce TI.

Transparency International se kauze Amun.Re věnuje dlouhodobě a několikrát poukazovala na možné majetkové vazby této firmy a „lobbisty“ Ivo Rittiga. O jeho možném podílu na transakci, při níž ČEZ odkoupila za pět miliard korun solární elektrárny u Ralska a Mimoně od neprůhledné Amun.Re, v minulosti informovala i média. Podle řady kritiků byl obchod pro ČEZ velmi nevýhodný.

„TI s jistou pravidelností čelí těmto útokům, které mají jediný cíl, a to mediálně diskreditovat činnost organizace a odvádět pozornost od naší každodenní práce v boji proti korupci. Široká veřejnost nás podporuje a vidí, že podobné útoky, jako v případě Tomia Okamury či Martina Dvořáka, úspěšně odrážíme a nenecháme se přehodit na slepou kolej,“ říká David Ondráčka.

Celý tým TI děkuje našim podporovatelům, kteří nám pomáhají odrážet útoky Iva Rittiga a jemu podobných. Staňte se i Vy hrdým bojovníkem proti korupci.

 

Zdroj: TI, ČTK


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.