Volby v Českém Těšíně

Vydáno 22. 07. 2011

Začátkem ledna roku 2011 se v Českém Těšíně opakovalo v celém městě hlasování do komunálních voleb, protože během řádného termínu voleb v říjnu 2010 docházelo k masivnímu uplácení voličů, což mělo zásadní vliv na celkové volební výsledky. 

Zástupci TIC se lednového termínu opakovaného hlasování v Českém Těšíně zúčastnily coby pozorovatelé. Podobně jako v jiných městech, kde docházelo k uplácení voličů, ani v Českém Těšíně si strany a osoby, které uplácení organizovali, nenechali ujít investici vloženou do voleb už v říjnu předešlého roku. Po celý den konání opakovaných voleb totiž pozorovatelé TIC zaznamenávali oznámení od občanů, kteří popisovali své osobní zkušenosti s manipulováním voleb. Na základě těchto oznámení a dalších osobních poznatků dospělo TIC k závěru, že stejně jako řádný termín voleb do zastupitelstva města, doprovázelo i opakované hlasování rozsáhlé nakupování voličských hlasů a to ve prospěch více volebních subjektů.

Přestože průběh voleb napadlo u Krajského soudu Ostravě hned několik volebních subjektů, nepodařilo se dle usnesení soudu v řízení prokázat skutečnost, že k uplácení voličů skutečně docházelo. Celé dění kolem voleb v Českém Těšíně aktivizovalo skupinu těšínských občanů, kteří se obrátili na Právní poradnu se žádostí o konzultaci připravované petice za změnu volebního zákona (více zde). Pod petici se nakonec podařilo získat několika stovek podpisů a koncem dubna 2011 byla petice i s podpisovými archy předána zástupci petičního výboru předsedkyni Ústavně právního výboru Mgr. Karolíně Peake. Začátkem května 2011 pak TIC pořádala dvě veřejné debaty v Českém Těšíně, první v čítárně a literární kavárně Noiva a druhou se studenty v aule Gymnázia s polským jazykem vyučovacím. Obě debaty se věnovaly převážně problematice kupčení s hlasy v obecních volbách.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.