Vnímání korupce v Česku se zhoršilo

Vydáno 26. 01. 2017

V žebříčku nevládní organizace Transparency International se Česko propadlo o deset příček.

DO UK CPI 2016

David Ondráčka, ředitel TI, v Událostech, komentářích | zdroj: Česká televize

Mezi 176 hodnocenými zeměmi je tak 47. spolu s Kyprem a Maltou. Ze sousedů je na tom hůř jenom Slovensko. Je u nás víc korupce než dříve? Opravdu se přesouvá do nejvyšších pater politiky, jak tvrdí Transparency International?

Do studia Událostí, komentářů přišli místopředsedové sněmovny Radek Vondráček /ANO/ a Petr Gazdík /STAN/. Pozvání také přijali ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka a komentátorka Echo24.cz Lenka Zlámalová. Záznam celého pořadu můžete vidět online na webu České televize.

 

Index vnímání korupce

Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index, CPI) zveřejňuje mezinárodní nevládní organizace Transparency International (TI) od roku 1995. Index řadí země podle stupně vnímání korupce ve veřejném sektoru s použitím stupnice 0–100, kde 100 označuje zemi téměř bez korupce a 0 znamená vysokou míru korupce. Letos se hodnotí celkem 176 zemí.

Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů mezi experty, v nichž respondenti (ať již jednotlivci či organizace) hodnotí mj. schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých oblastech veřejné správy, míru transparentnosti jejího fungování a míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků. Česká republika byla hodnocena na základě 13 dílčích průzkumů renomovaných mezinárodních institucí.


Štítky: Mapování korupce , CPI

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.