Větší transparentnost při nakládání s veřejným majetkem byla ústředním motivem debaty s místními občany na Praze 11

Vydáno 14. 02. 2014

V příjemných prostorách Chodovské tvrze proběhla dne 13. února diskuse TI s místními občany v rámci cyklu debat „Občan obce není ovce“.

Téměř osmdesát účastníků přivítal Radim Bureš, programový ředitel TI. Pak se slova ujal Ladislav Kos, zastupitel Prahy 11 s příspěvkem příznačně nazvaným: Několik příkladů, kudy mohou bez užitku pro obec odtékat (být odkláněny) peníze z rozpočtu. Poté následovalo obecnější shrnutí problematiky hospodaření s veřejným majetkem, které srozumitelně představil Petr Leyer, právník TI a po něm už následovala živá debata.

Ze strany zastupitelů sdružených převážně v opozičním Hnutí pro Prahu 11 zaznělo množství příkladů nepříliš průhledného jednání radnice ve vztahu k činnosti výborů, ustavování a jednání orgánů právnických osob 100% vlastněných městskou částí či ve vztahu k poskytování informací obecně, především o veřejných zakázkách zadávaných MČ Praha 11. Je škoda, že se debaty nezúčastnilo i současné vedení MČ Praha 11, aby se mohlo k těmto výtkám relevantně vyjádřit.

Platí pak, že pro mnohé z těchto problémů, kdy nelze přímo vysledovat porušení právních předpisů či závazných interních pokynů, které však vykazují znaky netransparentnosti a nevstřícného postoje k místním občanům i opoziční politické reprezentaci, neexistuje jednoduché řešení a prostředkem řešení ultima ratio mohou být až blížící se komunální volby. Do té doby je však nezbytné zvolit politiku postupných kroků spočívající v důsledném požadování informací o jednotlivých majetkoprávních úkonech MČ Praha 11 a jejich kritickém zhodnocení. Právní poradna TI je pak připravena poskytnout bezplatné právní poradenství v těchto konkrétních případech.

S finanční podporou Programu prevence a boje proti kriminalitě Evropské komise – Generálního ředitelství pro vnitřní věci.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.