Veřejná debata s občany obce Sibřina

Vydáno 19. 02. 2013

Ve středu 13. února 2013 se konala další veřejná debata ze série „Občan obce není ovce“. Pracovníci Právní poradny TI ve spolupráci se občanským sdružením Naši politici tentokrát navštívili obec Sibřina nedaleko Prahy, kde se společně s účastníky setkání věnovali pravidlům a dobré praxi pro nakládání s obecním majetkem.

Kromě obecných požadavků kladených na hospodaření obce se diskuze v konkrétní části dotýkala především rekonstrukce budovy místní mateřské školy a následného pronájmu části zrekonstruovaných prostor místnímu občanskému sdružení. Tato investice a pozdější kroky vedení obce vzbudily mezi částí občanů pochybnosti, zda bylo v jejich průběhu ze strany vedení obce vždy postupováno správně, tzn. nejen v souladu se zákonem, ale též s přihlédnutím k co největší hospodárnosti, transparentnosti a zapojení veřejnosti do rozhodovacích procesů. Celá kauza je i dnes o to palčivější, že i po více než dvou letech od provedení stavby přetrvávají např. problémy s hydroizolacemi.

Debatě předcházely náznaky, že se diskuze může stočit spíše do osobní roviny a že namísto řešení konkrétních otázek dojde pouze na emotivní útoky mezi zastánci a odpůrci kroků bývalého vedení obce. Tato obava se nakonec nepotvrdila a celá debata se nesla v naprosto věcném duchu.

Nakonec snad uskutečněná akce napomohla i dosažení dílčího cíle, kterým rozhodně neměla být eskalace sporů mezi místními obyvateli, ale naopak jejich předcházení poskytnutím návodu, na co se při podobných důležitých rozhodnutích z pohledu občana soustředit, jak získat dostatek informací a jak se aktivně se zapojit do dění v obci.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.