Vedlejší účinky ve Světozoru se neminuly účinkem

Vydáno 25. 10. 2016

Již potřetí jsme se sešli v Kině Světozor, letos 19. října na promítání filmu „Vedlejší účinky“. Jedno z našich letošních nosných témat je farmacie – proto jsme se rozhodli tento rok věnovat náš koncipovaný večer právě farmaceutickému sektoru. Na promítání hvězdného psychologického thrilleru navázala panelová debata se zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Asociace inovativního farmaceutického průmyslu a dokumentaristkou filmu Epidemie svobody.

  • Irena Storová, Jakub Dvořáček a Tereza Reichová v panelu debaty o transparentnosti farmaceutického sektoru | zdroj: TI

Irena Storová, Jakub Dvořáček a Tereza Reichová v panelu debaty o transparentnosti farmaceutického sektoru | zdroj: TI

Jak funguje farmaceutický průmysl u nás?

Irena Storová, zástupkyně ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv, odstartovala debatu krátkým srovnáním filmu a skutečné situace v našem prostředí: „Klinické testování má několik fází, je velmi přísně kontrolováno. A pacient z toho může profitovat tím, že se může dostat k léku, ke kterému by se jinak dostat nemohl, nebo také finančně, protože farmaceutické společnosti testování financují.“

„V současné chvíli dochází k přejímání evropské legislativy. Ta implementace u nás je ovšem většinou ještě striktnější, za což občas býváme kritizováni,“ komentovala také přístup státu k nové legislativě v oblasti farmacie.

„U nás je přístup k lékařům ze strany farmaceutických firem velmi složitý. Než cokoliv podnikneme, musíme podat žádost přes SÚKL, v nemocnicích probíhá schvalování zvlášť, nemocnice odměňuje lékaře za participaci sama. Nová evropská legislativa směřuje na transparentnost informací ze všech stádií vývoje přípravku. A národní regulátoři mohou žádat ještě dodatečné informace,“ popsal fungování systému Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Minuty TI: „Vedlejší účinky ve Světozoru“ – Veřejná debata o farmacii | zdroj: TI

Tereza Reichová představila své projekty – 2 roky starý kampaňový spot, který se virálně rozšířil mezi veřejnost v domnění, že se jedná o reálné záběry, a nově dokončovaný dokument Epidemie svobody, který se zabývá především tématem možnosti volby v očkování dětí.

„V ČR můžeme mít reklamy na léky, na konkrétní vakcíny, ale ne na tu samotnou nemoc, což je kritizováno i ze Západu,“ uvedla například.

 

Záznam z veřejné debaty můžete shlédnout na našem YouTube kanále.


Štítky: farmacie

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.