Vedení města Tábor nadále utápí v Jordánu 113 miliónů korun

Vydáno 16. 06. 2011

TIC podala dne 14. 6. 2011 prostřednictvím Advokátní kanceláře Korbel, Tuháček, Šíp, Kadlec, s. r. o. podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli nestandardnímu postupu při výběru uchazeče v nadlimitní veřejné zakázce na stavební práce při obnově rybníka Jordán v Táboře. Současně také vyzývá starostu města Tábora Ing. Jiřího Fišera, aby do vyřešení věci ze strany ÚOHS nepodepisoval smlouvu s vítězným uchazečem.

Město Tábor vypsalo v dubnu roku 2010 veřejnou zakázku na obnovu rybníka Jordán v Táboře, přičemž jediným hodnotícím kritériem zakázky byla cena. Do soutěže bylo podáno devět nabídek, nejnižší nabídka zněla na 258 miliónu Kč a nejvyšší nabídka na 379 miliónů Kč. Po vyřazení čtyř nabídek nesplňujících zadávací podmínky zakázky byla zadavatelem vyřazena nabídka znějící na nejnižší částku 258 miliónů Kč s odůvodněním mimořádně nízké nabídkové ceny. Zakázku tak vyhrála nabídka sdružení firem DAICH spol. s. r. o., Metrostav a. s. a Zvánovec a. s. nabízející provedení prací za 372 miliónů Kč. Uchazeč, jehož nabídka byla pro mimořádně nízkou nabídkovou cenu vyřazena, se obrátil na ÚOHS, který rozhodl, že město Tábor jako zadavatel veřejné zakázky nedodržel zákonem stanovený postup a úkony zadavatele zrušil.

V novém řízení byla nejnižší nabídka za 258 miliónů opět vyřazena a stejně jako v původním řízení vyhrála nabídka znějící na 372 miliónů. Podle názoru TIC však došlo při výběru nejvhodnějšího uchazeče k nezákonnému postupu, když posudek na mimořádně nízkou nabídkovou cenu byl zadán jedním z pracovníků Městského úřadu v Táboře, jenž nebyl členem komise, tedy osobou, která k tomu není zákonem oprávněna. Výsledky tohoto posudku měly přitom rozhodující vliv na rozhodování hodnotící komise, která doporučila uchazeče vyřadit.

Dle názoru TIC tato veřejná zakázka jeví znaky nejen nestandardního a nezákonného postupu během řízení o výběru nejvýhodnější nabídky, ale také vypovídá o nehospodárném nakládání s veřejnými prostředky představiteli města Tábor. Dotace z Evropské unie, které by se při obnově rybníka ušetřili, by totiž šlo bezpochyby využít na financování jiných projektů. Z výše uvedených důvodů tímto vyzýváme starostu města Tábora Ing. Jiřího Fišera, aby do vyřešení věci ze strany ÚOHS nepodepisoval smlouvu s vítězným uchazečem.

Tisková zpráva ke stažení zde

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.