V TI si připomínáme 100 let od založení samostatného Československa

Vydáno 28. 10. 2018

Bylo pondělí 28. října 1918, v pražském Klementinu naměřili maximální teplotu 7,7 °C a v Praze se schylovalo po letech snah a snění k zásadní historické události, kterou si právě dnes po 100 letech připomínáme.

Oslavy vzniku Československa na Václavském náměstí v Praze 28. října 1918 | zdroj: ČTK

V ranních hodinách se vydali Antonín Švehla a František Soukup převzít jménem Národního výboru Obilní ústav, aby zabránili odvozu obilí na frontu tehdy probíhající „Velké války“ – dnes všeobecně známé jako „1. světová válka“.

Tou dobou v 750 km vzdálené Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem zahájila jednání s Edvardem Benešem, představitelem protirakouského zahraničního odboje, o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Zde také mimo jiné dospěli k dohodě, že nový stát bude republikou – zvažována byla i monarchie – v čele s prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem a předsedou vlády Karlem Kramářem.

Následně se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem, kdy byla zveřejněna odpověď rakousko-uherského ministra zahraničí k podmínkám pro přijetí příměří kladených americkým prezidentem T. W. Wilsonem, mylně vykládaná jako vojenská kapitulace.

Tato zpráva se stala okamžitým impulsem a spouštěčem živelných demonstrací, kdy se lidé vydali do ulic, začali oslavovat a také ničit symboly tehdejší rakousko-uherské monarchie.

Výstřižek z Lidových novin z října roku 1918 | zdroj: Lidové noviny

Večer vydal Národní výbor, do jehož předsednictva byli zvoleni Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a Antonín Švehla, později zvaní jako „muži 28. října“, první zákon o zřízení samostatného státu československého a poté bylo zveřejněno provolání NV: „Lide československý. Tvůj odvěký sen stal se skutkem.“

Transparency International Česká republika si tento den a významné jubileum naší státnosti také připomíná.

„Je co slavit, Češi mohou být právem hrdi, Československo má významnou historii. Poučme se z ní a stavme zemi demokratickou, otevřenou a moderní,“ dodává k výročí 100 let od založení Československa David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen globální Správní rady TI.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.