V Plzni se debatovalo nad referendem a korupcí na zdejších právech

Vydáno 23. 03. 2013

Pětačtyřicet Plzeňanů a Plzeňanek se ve čtvrtek 21. 3. zúčastnilo téměř tříhodinové debaty o korupci, kterou s místními aktivisty pořádala Transparency International ČR. V debatě dominovala dvě témata: referendum proti chystané výstavbě obchodního domu Corso v centru Plzně a korupční skandály na Právnické fakultě Západočeské univerzity.

kops-plzen

Debata KOPS v Plzni | zdroj: TI

V první části večera shrnul Petr Vaněk, člen přípravného výboru referenda, celou historii této mimořádně úspěšné občanské aktivity. Příběh s opačným koncem představil Jaroslav Tauchman, který na příkladu Liberce ukázal, kam až situace může dojít, pokud občané dostatečně nebrání své zájmy. „Referendum se podařilo dovést k vítěznému konci, ale dobojováno není, “ upozornil právník Transparency International ČR, Petr Leyer a představil právní rozbor tří možných variant budoucího vývoje této kauzy.

Po této optimisticky vyznívající diskuzi přišla na řadu kauza plzeňských práv. Historii největšího korupčního skandálu z prostředí českých akademických kruhů uvedl Martin Marek z občanského sdružení Plzeňané. „Do dnešního dne zde učí lidé, kteří se na těchto podvodech podíleli“ konstatoval s lítostí. Z řad účastníků zazněl dotaz: Kdo za to bude potrestán? „V kauze plzeňských práv byla podána celá řada trestních oznámení a policie se jimi zabývá. V této kauze je ale všechno špatně“ shrnul Radim Bureš z Transparency International ČR a na vysvětlenou dodal: „Selhala univerzita, selhalo Ministerstvo školství. Očištění a obrození fakulty se nekonalo.“

Na závěr večera byli přítomní pozváni naKurz občanské protikorupční sebeobrany, jehož cílem je seznámit občany s možnostmi, jak se chovat, když se setkají s korupcí a jak korupčnímu jednání zabránit, aniž by přitom byli ohroženi oni či jejich blízcí. Kurz se uskutečnil v úterý 26. 3. 2013 v Měšťanské besedě a necelá desítka aktivních Plzeňanů se na něm dozvěděla, jak nejlépe postupovat setkají-li se s korupcí a získala odpověďi na své otázky od zkušených školitelů Transparency International.

Ke stažení:

Petr Vaněk, Referendum – web s detailními informacemi k průběhu referenda zde

Martin Marek, Práva v Plzni, největší skandál českého školství – prezentace ke stažení zde


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.