Úvodní slovo Davida Ondráčky k Výroční zprávě TI ČR 2014

Vydáno 16. 06. 2015

Typickým znakem dnešní hektické doby je vyhrocenost veřejných diskusí. O to víc je potřeba dát prostor racionalitě. Hlavní roli TI vidím v rozlišování podstatných kauz od pěny dní či evidentních zločinů od nezamýšlených omylů.

  • Kalendárium 2014

Výroční zpráva Transparency International ČR 2014 | zdroj: TI

Proto se pouštíme do konfliktů s vládnoucí garniturou a mocí peněz, pokládáme relevantní otázky a dohledáváme informace, promýšlíme dopady regulačních návrhů a některým lidem a jejich plánům cíleně komplikujeme život. A také se snažíme přispívat k orientaci občanů v džungli nepřehledných pravidel, aby nepropadali pocitu, že jediným účelem je lidi znechutit a odradit.

V této výroční zprávě shrnujeme, kterým tématům, projektům a kauzám jsme se v loňském roce věnovali a čeho jsme dosáhli. Chceme pokračovat v dalším rozvoji organizace a rozvíjení tří hlavních pilířů naší činnosti: systémových projektů veřejné politiky, vzdělávání veřejnosti a právní poradny spolu s „watchdog“ investigativně-analytickými aktivitami. Stejně tak hodláme rozvádět i další aktuální témata – ochranu oznamovatelů, financování politických stran, pravidla pro lobbing či omezení daňových úniků přes offshory. Z praxe až příliš dobře víme, jak je těžké kriminalitě
tohoto typu čelit.

Transparency International se snaží postupovat profesionálně, promyšleně, vytrvale a věcně. Naším posláním je hlídat veřejný zájem a hájit efektivní a odpovědnou správu země. Každodenně však musíme dokazovat naši nestrannost a nezávislost a bránit se pokusům zneužít naše jméno pro politické nebo ekonomické účely. Ve vyhroceném veřejném prostoru plném žalob a osobních útoků to mnohdy není snadné, navíc je to náročné na čas i peníze. I proto zde je pro naše individuální i firemní podporovatele Klub Transparency, kam zveme každého, komu korupce vadí, chce se do naší činnosti zapojit a podpořit ji i finančně.

Výroční zprávu Transparency International Česká republika za rok 2014 můžete zobrazit zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.