Úspěch TIC: Náměstek ministra zdravotnictví obviněn

Vydáno 13. 03. 2012

Na základě trestního oznámení TIC obvinila Policie ČR dne 12. 3. 2012 náměstka ministra zdravotnictví a Hlavního hygienika ČR Michaela Víta ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Transparency International – Česká republika, o. p. s. se věnovala problematice analyticko-poradenské činnosti, poskytované v minulých letech ministerstvu zdravotnictví bývalým poslancem ODS Otakarem Vychodilem, na niž ji upozornil klient Právní poradny. V této souvislosti se TIC nejprve otevřeným dopisem obrátila na ministra zdravotnictví Luboše Hegera se žádostí o objasnění celé záležitosti. Poté, co ministr na dopis nereagoval, podala TIC trestní oznámení na náměstka ministra zdravotnictví Michala Víta, případně další osoby, pro podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, které se měli dopustit v souvislosti se zmanipulováním poptávkového řízení na poradenské služby. TIC se rovněž obrátila na ÚOHS s podnětem na přezkoumání zakázky malého rozsahu na poradenské služby.

ÚOHS po prošetření podnětu TIC konstatoval, že k porušení zákona o veřejných zakázkách nedošlo s tím, že dodatečné vytvoření dokumentů týkajících se průběhu zadávacího řízení, nebylo možné prokázat. Dle vyjádření Ministerstva zdravotnictví došlo pouze k administrativním pochybením pracovníka ministerstva. Výsledek šetření podnětu zde. Ministr zdravotnictví zároveň odebral hlavnímu hygienikovi Vítovi čtvrtletní osobní hodnocení, neboť z auditu ministerstva vyplynulo, že náměstek Vít svým postupem při zadání předmětné veřejné zakázky porušil organizační, spisový a skartační řád úřadu. Policie následně v červenci roku 2011 zahájila úkony trestního řízení a v břenu 2012 zahájila trestní stíhání Michaela Víta, přičemž jej obvinila z dvou trestných činů, a to zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. TIC bude i nadále případ sledovat.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.