Další úspěch TI: místostarosta Žamberka odsouzen

Vydáno 28. 01. 2013

Místostarostu Žamberka poslal dnes Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Ryan Strnad se čtyřmi spolupracovníky se na základě trestního oznámení podaného Transparency International (TI) zodpovídal z několika trestných činů spáchaných v souvislosti s veřejnou zakázkou na výstavbu pěší zóny.

V roce 2010 TI monitorovala veřejnou zakázku města Žamberk na výstavbu pěší zóny financované z evropských dotací. Na základě získaných poznatků TI dospěla k závěru, že zadávací řízení bylo zmanipulováno ve prospěch vybraného uchazeče.

V souvislosti s touto veřejnou zakázkou se TI obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a zároveň podala trestní oznámení na vedení města pro podezření z trestných činů zneužití pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku.

Začátkem roku 2011 ÚOHS rozhodl, že město Žamberk jako zadavatel porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, přičemž konečným důsledkem tohoto nezákonného postupu je, že veřejná zakázka nebyla zadána uchazeči s nejvýhodnější nabídkou, za což ÚOHS uložil městu Žamberk pokutu ve výši 250.000,-Kč. Rozhodnutí ÚOHS, které nabylo právní moci v září 2011, naleznete zde.

Co se týče trestního oznámení, Krajský soud v Hradci Králové dne 28. 1. 2013 zatím nepravomocně rozhodl o šestiletém nepodmíněném trestu odnětí svobody pro někdejšího místostarostu Žamberka Ryana Strnada, další čtyři spolupracovníci dostali podmínky s odkladem na tři roky a pět let nesmí vykonávat funkci člena hodnotící komise ve výběrových řízeních.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.