Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí má kompletní vedení

Vydáno 31. 03. 2017

Nově zvolený člen do vedení tohoto úřadu Jan Outlý převzal jmenovací listinu prezidenta republiky. Předal mu ji předseda senátu Jan Štěch. Členem úřadu se stane od 1. dubna a funkci bude zastávat šest let.

Milan Eibl - Úřad nad dohled pol. fin.

 

Milan Eibl, analytik TI, ve Studiu ČT 24 | zdroj: Česká televize

Jaké je složení úřadu? Jsou to lidé, kteří budou financování politických stran hodnotit objektivně? Na tyto a další otázky odpovídal ve Studiu ČT 24 analytik Transparency International ČR (TI) Milan Eibl.

 

Plusy a mínusy nového úřadu

„Na jedné straně je třeba říci, že je to pozitivní krok. Celkem rychle se, navzdory naším předpokladům (…), podařilo tento úřad vytvořit,“ odpovídá Eibl. TI dlouhodobě podporovala vznik tohoto úřadu, který byl oficiálně založen 1. ledna 2017 a sídlit bude v Brně. Vítáme, že v České republice je nově instituce, která má na starosti dohled nad financování politických stran, hnutí a jejich kandidátek a kandidátů. V minulosti jsme zaznamenali mnoho kauz, které řešili nejasné hospodaření těchto subjektu mimo jiné v rámci volebních kampaní. Většina z nich se neobešla bez kauz spojených právě s kontroverzním financováním polických subjektů.

Úřad by tedy měl být garantem nejen čistějších a férovějších voleb. Má také jedinečnou šanci nastavit pravidla hry pro finanční stránku kampaní i hospodaření stran a hnutí, ale pouze za předpokladu, že nepůjde jen po povrchu merita věci.

„Je nutné zmínit také druhou stranu, a to obsazení úřadu, kde jsme čekali více auditních schopností (…). Nyní máte složení v podobě dva akademici, a pak tři lidé, kteří jsou spojení s politickými stranami či s politickou minulostí, popřípadě státní úředníci. Což nemusí být nutně špatně, ale není to něco, co by zavdávalo příčiny k radosti,“ doplňuje analytik TI druhý pohled v souvislosti se složením vedení úřadu. Předsedou byl zvolen Vojtěch Weis, bývalý náměstek šéfa Státního pozemkového úřadu, kterého navrhla ČSSD. Náměstky mu budou, brněnský úředník Tomáš Hudeček, ekonom Jiří Navrátil, bývalý poslanec za ODS František Sivera a naposledy jmenovaný politolog Jan Outlý.

Celý rozhovor si můžete přehrát na webu České televize.

 

Transparency International

V České republice se dlouhodobě zabýváme monitoringem financování politických stran a jejich kampaní. V minulých letech jsme sledovali a hodnotili všechny zásadní volby v ČR, od prezidentských přes sněmovní a senátní, do Evropského parlamentu, až po krajské a komunální. Jednotlivé výstupy naleznete na našem webu transparentnivolby.cz.

 

 


Štítky: Otevřené financování politických stran

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.