Uplácení v mezinárodních vztazích: žádné změny k lepšímu
Transparency International dnes zveřejnila Index plátců úplatků (Bribe Payers Index, BPI), který řadí 28 předních exportních zemí podle náchylnosti jejich firem k uplácení v zahraničí.
Nejhůře jsou hodnoceny firmy z Ruska a Číny, které přitom v roce 2010 investovaly do zahraničních operací 120 miliard dolarů. Nejmenší sklony k uplácení při podnikání v zahraničí mají podle žebříčku BPI 2011 nizozemské a švýcarské firmy.
Výsledky letošního indexu plátců úplatků dále ukázaly, že situace se nelepší a ve srovnání s posledním průzkumem BPI, který proběhl v roce 2008, nedošlo k žádnému zlepšení ve vnímání míry uplácení zahraničních státních úředníků. „V rámci porovnání sektorů největší korupční rizika ohrožují veřejné zakázky na stavební práce, oblast veřejných (komunálních) služeb a oblast nemovitostí,“ dodává David Ondráčka, ředitel Transparency International – Česká republika (TIC).
Index BPI 2011 se při zkoumání četnosti uplácení v jednotlivých sektorech poprvé zabýval také otázkou uplácení v rámci soukromého sektoru. Podle provedeného průzkumu je uplácení mezi firmami stejně běžné jako uplácení státních úředníků ze strany firem.
Přílohy (pod TZ v souboru ke stažení):
Tab. 1: Index plátců úplatků – Bribe Payers Index (BPI) 2011
Tab. 2: Názory na uplácení v zahraničí podle sektorů – rok 2011
Podrobné informace o průzkumu a metodologii použitých při sestavování indexu BPI 2011 najdete na stránkách www.transparency.org. Na stránce transparency.cz jsou k dispozici výsledné žebříčky a základní informace o všech indexech vydávaných Transparency International.
UPOZORNĚNÍ: Výsledky indexu vnímání korupce CPI 2011 budou zveřejněny dne
1. prosince 2011.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru