Uplácení v mezinárodních vztazích: žádné změny k lepšímu

Vydáno 02. 11. 2011

Transparency International dnes zveřejnila Index plátců úplatků (Bribe Payers Index, BPI), který řadí 28 předních exportních zemí podle náchylnosti jejich firem k uplácení v zahraničí. 

Nejhůře jsou hodnoceny firmy z Ruska a Číny, které přitom v roce 2010 investovaly do zahraničních operací 120 miliard dolarů. Nejmenší sklony k uplácení při podnikání v zahraničí mají podle žebříčku BPI 2011 nizozemské a švýcarské firmy.

Výsledky letošního indexu plátců úplatků dále ukázaly, že situace se nelepší a ve srovnání s posledním průzkumem BPI, který proběhl v roce 2008, nedošlo k žádnému zlepšení ve vnímání míry uplácení zahraničních státních úředníků. „V rámci porovnání sektorů největší korupční rizika ohrožují veřejné zakázky na stavební práce, oblast veřejných (komunálních) služeb a oblast nemovitostí,“ dodává David Ondráčka, ředitel Transparency International – Česká republika (TIC).

Index BPI 2011 se při zkoumání četnosti uplácení v jednotlivých sektorech poprvé zabýval také otázkou uplácení v rámci soukromého sektoru. Podle provedeného průzkumu je uplácení mezi firmami stejně běžné jako uplácení státních úředníků ze strany firem.

Přílohy (pod TZ v souboru ke stažení):

Tab. 1: Index plátců úplatků – Bribe Payers Index (BPI) 2011

Tab. 2: Názory na uplácení v zahraničí podle sektorů – rok 2011

Podrobné informace o průzkumu a metodologii použitých při sestavování indexu BPI 2011 najdete na stránkách www.transparency.org. Na stránce transparency.cz jsou k dispozici výsledné žebříčky a základní informace o všech indexech vydávaných Transparency International.

UPOZORNĚNÍ: Výsledky indexu vnímání korupce CPI 2011 budou zveřejněny dne

1. prosince 2011.

 

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.