TZ: Vláda se ve středu chystá podpořit provozovatele hazardu

Vydáno 15. 05. 2012

Vláda v březnu tohoto roku zregulovala hazard, když přikázala ministrovi financí, Miroslavu Kalouskovi, aby jeho ministerstvo do půlky května zahájilo desítky tisíc správních řízení, v nichž by napravilo svou dlouholetou nezákonnou činnost, jejíž vinou se z České republiky vytvořilo doupě hazardní mafie. Na středeční jednání proto ministr Kalousek připravil revokaci vládního usnesení č. 156, které porušování zákona nadále posvětí. Pokud však vláda svoje březnové usnesení nezmění, neregulovaný hazard, který nemá nikde ve světě obdoby, skončí.

Tuto středu, tedy 16. 5. 2012, má vláda ČR na programu jednání návrh na změnu usnesení vlády č. 156, které reagovalo na Vyrozumění Veřejného ochránce práv o rozhodování Ministerstva financí při povolování videoloterijních terminálů (VLT), elektromechanických rulet a podobných zařízení. Usnesením, kterým plně akceptovala zjištění ombudsmana, tedy, že Ministerstvo financí vydávalo dlouhodobě povolení provozovatelům herního průmyslu v rozporu se zákonem, uložila vláda ministerstvu financí, aby do 14. 5. 2012 zahájil správní řízení, v nichž by svá rozhodnutí uvedl do souladu se zákonem. To by v mnoha případech, tedy tam, kde povolení byla vydána v rozporu se zákonem, znamenalo jejich zrušení.

Konkrétně mělo ministerstvo do dnešního dne zahájit řízení o zrušení povolení všude tam, kde obce formou vyhlášek provozování hazardu zakázaly, dále mělo ministerstvo snížit maximální sázku na jednu hru z nezákonných 1000 Kč u VLT a 50.000 Kč u rulety na zákonných 5 Kč, a snížit dobu povolení z 10 let na jeden rok – což je maximální doba přípustná dle zákona. To by znamenalo snížení počtu nebezpečných hazardních přístrojů asi o 90 % a Česká republika by se tím dostala na úroveň civilizovaných států.

David Ondračka, ředitel Transparency International – ČR, uvádí: „Ministerstvo ale do dnešního dne neudělalo nic a vládní usnesení ignorovalo. Pokud vláda ve středu Kalouskův návrh na revokaci přijme, usnesení změní na nepoměrně mírnější, které dopadne pouze na ty případy, kde Ministerstvo vydalo povolení v rozporu s platnými místními vyhláškami.

Jsme svědky absurdní situace, kdy vláda zregulovala hazard a Kalouskovo ministerstvo by muselo přestat být baštou hazardu, a tak teď Kalouskovi nezbývá nic jiného, než se pokusit vládu přesvědčit, že porušovat zákony České republiky i nadále je správné,komentuje téměř neuvěřitelnou situaci Matěj Hollan z o.s. Brnění.

Bylo by sympatické a více než žádoucí sledovat ve středu jednání Vlády, na kterém by její členové přijali zodpovědné usnesení, které by hájilo zájmy české společnosti oproti zájmům provozovatelů hazardu,komentuje absurdní situaci Marin Svoboda, předseda občanského sdružení Občané proti hazardu. 

 

Kontakty:

David Ondráčka, ředitel Transparency International – ČR, 605 814 786

Vladan Brož, advokát, vedoucí Právní poradny TIC, 608 181 474

Martin Svoboda, Občané proti hazardu, 734 700 762

Matěj Hollan, Brnění, 774 956 148

 

Tisková zpráva ke stažení zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.