TZ: Návrh nového zákona o sázkových hrách dělá z ČR pračku peněz

Vydáno 18. 04. 2012

Transparency International ČR (TIC) spolu s Občany proti hazardu a Brněním odmítá návrh nového zákona o sázkových hrách z dílny Ministerstva financí. Záměrem MF vedeného Miroslavem Kalouskem (TOP09) je pomocí nového zákona legalizovat stávající nezákonný stav. Novým zákonem chce Kalousek odvést pozornost od usnesení vlády č. 156, které mu do půlky května přikazuje zrušit až 90 % stávajících hazardních přístrojů.

Transparency International ČR, Občané proti hazardu a Občanské sdružení Brnění vypracovaly k návrhu zákona o sázkových hrách (který jde dnes do vlády) 11 připomínek, které rozeslaly ministrům, předsedům komor parlamentu a předsedům politických klubů. Připomínky tvoří přílohu tiskové zprávy.

Podstatnou připomínku k novému zákonu uvedla již dříve BIS: „Podle předloženého návrhu zákona je subjekt, který žádá o povolení provozovat hazardní hry, považován za bezúhonného, pokud nebyl pravomocně odsouzený pro konkrétní trestné činy. Tento požadavek je nedostatečný. Hazardní průmysl je celosvětově spojován s organizovaným zločinem a praním špinavých peněz, které může sloužit např. k financování terorismu. Součástí řízení by proto mělo být komplexní zjišťování bezpečnostních rizik spojených s žadatelem.“

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR: „Zákon umožňuje praní špinavých peněz. Na všudypřítomné herny se nevztahuje zákon proti praní špinavých peněz, ač se v nich točí obrovské částky. To představuje obrovské bezpečnostní a ekonomické riziko pro Českou republiku.“

Vladan Brož, vedoucí právní poradny TIC dále upozorňuje: „Podle usnesení Vlády č. 156 z 14. března musí ministr Kalousek dohlédnout, aby do půlky května zahájilo ministerstvo správní řízení na všechna povolení hazardních přístrojů, v rámci kterých se sníží limity na sázkové hry z 1000 Kč na 5 Kč a doba povolení z 10 let na jeden. Při dodržení tohoto usnesení není nový zákon v současné době nutný. Máme řadu signálů, že Kalousek usnesení dodržet nehodlá.“

Martin Svoboda, předseda občanského sdružení Občané proti hazardu a bývalý gambler: „Česká republika má nejvíce hazardních přístrojů na obyvatele na světě. Má proto i nejvíce gamblerů. Závislost na automatech je podobně silná jako na pervitinu. Jediným možným krokem je přijetí zákona, který srazí počet hazardních přístrojů na evropskou úroveň, tj. nejvýše na 10 % současného počtu přístrojů. Kalouskův návrh ale toto nijak neřeší, počty automatů nesnižuje.“

Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění: „V ČR existuje regulace pouze na papíře, protože Kalouskovo ministerstvo dlouhodobě a důsledně porušuje všechna ustanovení zákona o loteriích, které porušovat lze. To dokládá projekt www.mapyhazardu.cz. Nejnebezpečnější forma hazardu, vysoce návykové hrací automaty, se v ČR vyskytuje na každém rohu. Návrh zákona obrovský společenský problém neřeší, naopak v případě jeho přijetí ho ještě výrazně prohloubí.“

Tisková zpráva ke stažení zde.

Připomínky k návrhu zákona o provozování sázkových her ke stažení zde.

Kontakty:

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR, 605 814 786

Vladan Brož, vedoucí Právní poradny TIC, 608 181 474

Matěj Hollan, Brnění, 774 956 148

Aleš Ziegler, právník Brnění, 722 634 943

Martin Svoboda, Občané proti hazardu, 734 700 764


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.