Transparency slaví 20 let a představuje své nejzásadnější kauzy

Vydáno 28. 11. 2018

V posledních dnech bylo možné na sociálních sítích zaznamenat zmínky o záhadném růžovém předmětu, který se objevil na Staroměstském náměstí v Praze. Jde o růžový patník, pomyslný symbol vyčůranosti, který si česká pobočka Transparency International zvolila jako hlavní motiv komunikační kampaně k oslavám 20 let svého působení v České republice.

Tým Transparency International ČR s růžovým patníkem | zdroj: TI

Růžový patník symbolizuje vyčůranost, která stojí za zneužíváním veřejných financí, třeba i ve formě předraženého „umění“ ve veřejném prostoru, ale představuje i pomyslnou bariéru společenského a ekonomického rozvoje země.

Do kampaně k výročí 20 let od založení TI se zapojila řada osobností, za jejichž podporu velice děkujeme. Jak růžový patník vznikal, kdo stojí za jeho zpracováním, jak probíhaly přípravy a mnoho dalšího se dozvíte už teď ve videu.

Nejzásadnější kauzy TI

Na webu ruzovypatnik.cz, který vznikl k výročí našeho založení, rekapitulujeme největší kauzy TI, a to jak minulé, tak současné. V době, kdy každá informace starší několika hodin zapadá a ztrácí na důležitosti, je potřeba vnímat souvislosti i v širším kontextu. Výběr kauz nebyl jednoduchý, za 20 let řešila TI stovky malých i velkých kauz napříč celým českým politickým spektrem.

Rekapitulujeme proto nejzásadnější kauzy z let minulých, k jakým patří např. veřejná zakázka za rekordních 114 miliard Kč na odstranění starých ekologických škod vypsaná tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem, machinace v rámci Regionálního operačního programu Severozápad, který byl jedním ze sedmi úřadů zajišťujících přerozdělování evropských dotací do regionů v programovém období 2007–2013, či aktuální střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Připomínáme také kauzu Dopravního podniku hl. města Praha, Lesů ČR či chobotnici společností z okolí podnikatele Tomáše Horáčka.

„Boj s korupcí připomíná šachy, černé figury jsou silné a dělají tahy. Transparency už 20 let v Česku cíleně pracuje na tom, aby naše země uhrála více než remízu,“ říká David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen globální správní rady TI.

Narozeninový koncert

Oslavy 20 let Transparency International ČR a boje proti korupci vyvrcholí v pondělí 3. prosince 2018 narozeninovým koncertem v MeetFactory, kde zahrají David Koller, Vladimir 518, Barbora Poláková, Mucha a DJ Mardoša. A dorazí i patník!

Vstupenky jsou již teď k dostání v předprodeji na webových stránkách GoOut a MeetFactory. Koupí vstupného zároveň podpoříte aktivity Transparency International. K události se můžete také připojit na Facebooku.

Na tvorbě a kreativě projektu růžového patníku se podílí profesionálové z agentury 2FRESH. „Nejvíc nás bavilo společné zapálení týmu Transparency International i všech zapojených umělců. Jen díky tomu se mohl i tak ulítlý nápad, jako je růžový patník na Staromáku, proměnit ve skutečnou a smysluplnou kampaň,“ dodává jednohlasně celý tým.

Protikorupční nevládní organizace Transparency International byla založena v roce 1993 v Berlíně a dnes působí globálně ve více než 100 zemích. Od roku 1998 aktivně bojuje proti korupci také v České republice, kdy byla ustavena její pobočka se sídlem v Praze. Hlavním posláním TI je mapovat stav korupce v naší zemi a svou činností aktivně přispívat k jejímu omezování.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.