Transparency bude nadále spolupracovat na tendrech Lesů ČR, spolupráci na kontrole hospodaření Budvaru odmítla

Vydáno 07. 02. 2012

TIC reaguje na mediální aktivitu týkající se její spolupráce s Ministerstvem zemědělství. TIC v minulých dnech dostala nabídku od  Ministerstva zemědělství na pokračování spolupráce nad dokončením tendrů 2012+ státního podniku Lesy ČR. TIC nabídku přijala a v současné době se dojednávají konkrétní podmínky.

TIC považuje za důležité, aby pozitivní procesy nastartované v tendrech Lesů ČR, zejména nastavení otevřenosti a transparentnosti výběrového řízení, pokračovaly a byly úspěšně dokončeny. TIC bude nadále o svých zjištěních otevřeně informovat.

Ministerstvo zemědělství zároveň prostřednictvím ministra Bendla nabídlo podobnou spolupráci při kontrole národního podniku Budvar. TIC se rozhodla toto odmítnout, a to především z důvodů nedostatku kapacity, ale také kvůli nebývalé politizace celé věci.

Obě kauzy však mají společný jmenovatel, kterým jsou mezery v zákonné úpravě postavení státních podniků a právní vakuum okolo Budvaru jako národního podniku. Zejména nemožnost převádět generované zisky těchto firem zpět do státního rozpočtu či skutečnost, že státní podniky nepodléhají kontrolám NKÚ.

Vláda by měla urychleně systémově upravit a posílit kontrolní mechanismy, legislativně zajistit zisky těchto podniků pro státní rozpočet a zamezit tak jejich vyvádění a různým dalším lobbistickým tlakům.

 

Stanovisko ke stažení zde.

Kontakt pro média:

David Ondráčka

Ředitel, Transparency International – Česká republika, o.p.s.

Sokolovská 260/143

180 00  Praha 8

Tel: +420 224 240 895

E-mail: ondracka@transparency.cz


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.