Transparency International nad problémy města a občanským životem v Opavě

Vydáno 11. 06. 2013

Transparency International a příbramští aktivisté k otázce veřejného majetku a nakládání s nímVíte, jak to bylo se severním obchvatem Opavy? Zajímá Vás, zda město postupovalo správně ve vztahu k obchodnímu centru Slezanka? Postupovala a postupuje radnice vždy podle práva a má ke všem občanům rovný přístup? Na tyto a mnoho dalších otázek budou 18. června občanům Opavy odpovídat zástupci Transparency International, místních aktivistů i politiků, na veřejné debatě v opavském Obecním domě.

Případ severního obchvatu Opavy se dávno dostal do celostátních médií. Jaké byly okolnosti vzniku této kauzy a proč kolem postupu opavské radnice panují pochybnosti? Nemálo emocí ve městě vyvolal i pronájem obchodního centra Slezanka či přístup radnice vůči významným regionálním podnikatelům a obchodníkům s nemovitostmi.

Problematika spravování i možného zneužívání veřejného majetku se již dlouhé roky jeví jako klíčová nejen v Opavě, ale i v celé České republice. Jelikož nejde o nic jiného než o peníze a majetek samotných občanů, je potřeba, aby byli do rozhodování o nich zapojeni. Zda tomu tak bylo v minulosti vždy a zda tomu je tak nyní, o tom se stále vedou debaty.

Přijďte si poslechnout názory občanských aktivistů, politiků i zástupců nejznámější mezinárodní neziskové organizace bojující proti korupci a za transparentnost veřejné správy.

„Transparency International dostává od občanů mnoho informací o nevýhodných prodejích, předražených zakázkách či jiném zneužívání veřejných prostředků. V řadě případů se s tím již nedá nic dělat, obchody již proběhly. V řadě případů občané ale mohou veřejný zájem prosadit. Debata a kurz TI v Opavě pomohou ukázat, jak na to,“ dodává Radim Bureš, programový ředitel Transparency International.

Transparency International a místní aktivisté i zástupci radnice zvou všechny obyvatele Opavy i okolí na veřejnou debatu s názvem  „Veřejné zakázky a nakládání s veřejným majetkem v Opavě“, která proběhne 18. června v Sále purkmistrů v opavském Obecním domě. Akce se koná od 17 hodin. Během večera budou přítomní seznámeni s aktuálními problémy fungování samosprávy, problematiky dotací nejen v Opavě, ale v i jiných českých, slezských a moravských obcích. V druhé půli večera budou pozvaní odborníci odpovídat na otázky občanů.

 V návaznosti na veřejnou debatu pořádá Transparency International ČR prakticky zaměřený Kurz občanské protikorupční sebeobrany, a to v úterý 25. června od 17 hodin v Schösslerově salónku v opavském Obecním domě. Cílem tohoto školení je prakticky seznámit občany opavského regionu s možnostmi, jak efektivně postupovat v boji proti korupci a klientelismu.

 Obě akce se konají v rámci projektu Kurzy občanské protikorupční sebeobrany, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

 Více informací o projektu na webu: www.kops.transparency.cz


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.