Transparency International odsuzuje jakékoliv útoky na novináře

Vydáno 26. 02. 2018

Dnes ráno přinesla slovenská média velice smutnou zprávu. Ve Veľké Mače u Galanty byl spolu se svou přítelkyní Martinou Kušnírovou zavražděn mladý investigativní novinář Ján Kuciak.

Ján Kuciak | zdroj: Aktuality.sk

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar během dopolední tiskové konference uvedl, že oběti byly zastřeleny. Mladého muže vrah zabil střelou do hrudníku, žena byla zavražděna kulkou do hlavy. Předem plánovaná vražda se stala v období od čtvrtka do neděle, kdy byly nalezeny jejich ostatky.

Policie dále uvedla. že vražda pravděpodobně souvisí s jeho činností investigativního novináře a zahájila trestní stíhání pro dvojnásobnou úkladnou vraždu. Ján Kuciak pracoval pro zpravodajský portál Aktuality.sk, zajímal se především o daňové úniky, a to v souvislosti s vládní stranou SMER.

Jedná se již o druhou vraždu novináře v rámci EU za posledních několik měsíců, kdy byla loni v říjnu na Maltě nastraženou bombou v autě zavražděna Daphne Caruana Galiziová.

Transparency International (TI) vyzývá orgány činné v trestním řízení na Slovensku, aby dodržely závazek vlády a postavili pachatele tohoto hrůzného zločinu před soud a dále, aby zajistili bezpečnost všech novinářů.

Celosvětová síť protikorupčních organizací TI se dlouhodobě zasazuje za systémovou a legislativní ochranu whistleblowerů (oznamovatelů nekalostí), reportérů a investigativních novinářů. Svoboda projevu a médií je jedním z pilířů demokracie a tento případ je jeho alarmujícím narušením.

„Ján byl jedním z nejtalentovanějších mladých novinářů v naší zemi,“ říká Gabriel Šípoš, ředitel Transparency International Slovensko. „Schopnost odhalit pozadí korupce a podvodů je na Slovensku vzácná, ale on měl odvahu to dělat a dělal to dobře,“ dodává.
 
Touto cestou chceme vyjádřit upřímnou soustrast rodinám a přátelům slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.