Transparency International bude monitorovat financování a průhlednost prezidentské kampaně

Vydáno 01. 11. 2012

Transparency International spouští inovativní projekt, ve kterém bude podle kritérií dobré praxe průběžně hodnotit transparentnost kampaně u jednotlivých kandidátů. První výstupy monitoringu se objeví na webu http://www.transparentnivolby.cz  již v průběhu listopadu.

TI chce takto podávat veřejnosti ucelený soubor relevantních informací o skutečné otevřenosti financování kampaní kandidátů na post prezidenta ještě před volbami. Kritéria založila TI nejen
na zkušenostech z domácí politické scény, ale při jejich tvorbě se inspirovala také v zahraničí,
a to především v USA, kde kampaně probíhají pod veřejnou kontrolou.

V rámci projektu bude TI průběžně zpracovávat odhady skutečných nákladů na pořádání volebních akcí, na inzerci v médiích a billboardech. Na monitoringu se bude podílet také sdružení Naši politici, které bude zpracovávat podrobné životopisy kandidátů na prezidenta a jejich nejbližších spolupracovníků. Zapojit se bude moci i veřejnost, kterou TI vyzývá, aby prostřednictvím webové stránky pro transparentní volby posílala informace ke kampani.

Prvním krokem projektu ještě před spuštěním webu bude odeslání otevřeného dopisu všem oficiálně zveřejněným prezidentským kandidátům. V dopise TI bude požadovat detailní informace o financování jejich kampaně v souladu se stanovenými kritérii. Zároveň touto zprávou TI apeluje na Ministerstvo vnitra, aby naplnilo svou zákonnou povinnost a skutečně prověřilo pravost 8 500 podpisů u každého kandidáta tak, aby nemohly vzniknout spekulace o zákonnosti dalšího průběhu volební kampaně.

Na základě monitoringu, který bude sahat i do období před vstupem prováděcího zákona k prezidentské volbě v účinnost, chce TI také nastavit dobrou praxi transparentnosti jak u prezidentských, tak i dalších volebních kampaní. Zároveň je naším cílem upozornit na praktické nedostatky financování stran i kampaní a přispět k tomu, aby výstupy napomohly k nastavení účinných legislativních pravidel.

„TI má zájem na tom, aby proběhla klíčová politická událost zimní sezóny s odkrytými kartami a pod veřejnou kontrolou. V současnosti v České republice neexistuje úřad, který by měl dohled nad financováním prezidentské kampaně na starosti. TI se tak bude snažit tento úkol splnit a přispět k transparentní a odpovědné volbě prezidenta  ČR”, uvedl David Ondráčka, ředitel organizace.

Projekt TI realizuje spolu s občanským sdružením Naši politici. Velký díl práce na něm odvádí také studenti Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Praha.

Příloha: Kritéria dobré praxe a transparentnosti kampaní prezidentských kandidátů

Kontakt:

David Ondráčka (TI), tel: 605 814 786, ondracka@transparency.cz.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.