Transparency International v Liberci nejen o městském dluhu

Vydáno 09. 09. 2013

Víte, že je Liberec nejzadluženějším městem v celé republice? Zajímá Vás, jak a proč se to mohlo stát a zda tomu bylo vždy? Které konkrétní kauzy a politické kroky k tomuto stavu přispěly a jaké existují scénáře do budoucna? Na tyto i jiné otázky budou 18. září od 17 hodin občanům Liberce odpovídat zástupci Transparency International a místních aktivistů na veřejné debatě v krajské vědecké knihovně.

Liberec se stal známým po celé zemi propojením byznysu s místní politikou, ale i obrovským zadlužením, ve kterém se v současné době nachází. Je mezi těmito sociálně-ekonomickými jevy nějaká souvislost? A pokud ano, dá se dokázat na některých konkrétních kauzách? Zároveň je nutné se ptát, jak tento klíčový městský problém řešit.

Problematika spravování veřejného majetku, která s sebou nese stíny korupce a klientelismu, se již dlouhé roky jeví jako klíčová nejen v Liberci, ale i v celé České republice. Jelikož nejde o nic jiného než o peníze a majetek samotných občanů, je potřeba, aby byli do rozhodování o nich zapojeni. „Občané si sami musí hlídat, co za své daně dostávají. A na úrovni  komunální politiky to je reálně možné“,  dodává k tomu Radim Bureš, programový ředitel Transparency International.

Transparency International a zástupci místních občanských sdružení zvou všechny obyvatele Liberce i okolí na veřejnou debatu s názvem „Zadlužený Liberec – co k tomu vedlo, jaká je dnes situace a jak z toho ven“?, která proběhne 18. září ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Akce se koná od 17 hodin.

Během besedy budou přítomní seznámeni s aktuálními problémy a kauzami Liberce, stavem jeho ekonomiky nebo otazníky kolem fungování samosprávy, a to nejen v Liberci. V druhé půli večera budou pozvaní odborníci odpovídat na otázky občanů.

Součástí večera bude i představení a křest unikátní stolní hry Mezi kmotry, která zábavnou formou přibližuje občanům problematiku klientelismu a korupce. Několik prvních desítek návštěvníků obdrží tuto hru zdarma.

V návaznosti na veřejnou debatu pořádá Transparency International ČR prakticky zaměřený Kurz občanské protikorupční sebeobrany, a to v 25. září od 17 hodin rovněž ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Cílem tohoto školení je seznámit občany libereckého regionu s možnostmi, jak efektivně postupovat v boji proti korupci a klientelismu.

Vstup na obě akce je zdarma, na místě bude zajištěno drobné občerstvení.

 

Více informací o projektu na webu: www.kops.transparency.cz

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.