Transparency International – Česká republika: Vláda musí doložit své protikorupční odhodlání i vyčleněním příslušných finančních prostředků

Vydáno 15. 05. 2013

Transparency International – Česká republika se opakovaně ptá, jak vláda může myslet protikorupční politiku vážně, když na ni vyčleňuje minimum finančních prostředků. Chybí prostředky na vznik a fungování protikorupčních institucí včetně informačního ombudsmana, kvalitní vybavení protikorupční policie, na výzkum rozšíření a forem korupce, na asistenci „oznamovatelů korupce“ i na podporu celostátních i lokálních protikorupčních nevládních organizací.

Finanční prostředky potřebují jak státní instituce, tak výzkumné instituce a nevládní sektor. Je ostudné, když policejní vyšetřování korupce selže na nekvalitní operativní technice. V posledních letech stát nezadal reprezentativní výzkum veřejného mínění, který by komplexně zjišťoval názory občanů na korupci. Dotační program pro nevládní organizace je nedostatečný a úzce zaměřený a pro lokální organizace monitorující korupci chybí úplně.

Vláda by dnes měla projednávat materiál s názvem „Program pro podporu boje s korupcí“. Jedná se reálně o první pokus, aby vládní protikorupční strategie byla podpořena dostatečnými finančními prostředky. Je to krok správným směrem a materiál připravený Sekcí protikorupční politiky Úřadu vlády byl měl být přijat. Zároveň se objevují hlasy, jako vždy, když se objeví protikorupční požadavek, které zdůrazňují, že vše je v pořádku, peněz je dost a že v současné době škrtů není možné financovat protikorupční politiku. Až 90% obyvatel ČR, kteří považují korupci za jeden z nejzávažnějších problémů země, dává na tyto úvahy pádnou odpověď.

 „Vláda na protikorupční politiku vyčleňuje zhruba polovinu částky, kterou si údajně David Rath odnášel v krabici na víno jako úplatek. Může někdo s vážnou tváří tvrdit, že je to dostatečné?“, ptá se Radim Bureš, programový řiditel Transparency International.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.