Transparency International a 9 velkých korupčních kauz

Vydáno 15. 02. 2016

Boj za odhalení symbolických případů korupce se dotýká milionů lidí.

Kadyrov - Instagram

Ramzan Kadyrov | zdroj: Instagram @kadyrov_95

Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) spustil 10. února 2016 sankční fázi kampaně „Unmask the Corrupt“ (Odhal zkorumpované), v rámci které žádá širokou veřejnost o identifikaci symbolů velké korupce. Vzhledem k množství případů se TI rozhodla soustředit svou pozornost na devět kauz velké korupce.

 

NADACE AKHMADA KADYROVA

Jednou z nich, kterou nyní uveřejnila TI v rámci kampaně, je případ Nadace Ahmada Kadyrova resp. jeho syna Ramzana Kadyrova, prezidenta Čečenska. Ten je velkou oporou Putinova režimu, drží na uzdě povstalce v neklidném regionu a má prakticky volnou ruku v machinacích se státními financemi. Kritizován je zejména obhájci lidských práv, ale i ruskými ozbrojenými složkami, zejména kvůli kontroverznímu nakládání s prostředky z ruského federálního rozpočtu. Vysokou položkou např. představovala výstavba prezidentského paláce včetně rekreačního střediska a luxusního hotelu.

Příkladem také může být financování dostihových stájí, které nesou i českou stopu. Jeho kůň Aldar vyhrál v květnu loňského roku Velkou jarní cenu v pražské Chuchli. Ministerstvo financí ČR se k celé věci postavilo tak, že zmrazilo zisky jeho dostihové stáje, a to na základě protiruských sankcí. Stáj smí dál fungovat, ale zisky, které by přesáhly provozní náklady, jsou zmraženy. Dále bylo přijato nařízení, že peníze ani koně nesmí být vyvezeny mimo EU.

Kadyrov není ani žádnou šedou eminencí, svou moc rád deklaruje veřejně. Proto také často používá svůj Instagramový účet @kadyrov_95 a to i k zastrašování svých kritiků.

 

O KAMPANI

Celosvětová kampaň „Unmask the Corrupt“ vyzvala v první fázi občany k aktivnímu zapojení do odhalení a veřejnému odsouzení velkých případů korupce. Zaslané nominace následně prošly hlasováním za účasti více než 200 tisíc lidí po celém světě. Poslední a nejdůležitější fází kampaně je zveřejnění 15 případů, které obdržely nejvíce hlasů. Z nich se vybralo právě 9 významných kauz, které jsou symbolem pro korupci na nejvyšších místech.

„Mezi nástroje korupce patří lhaní, podvádění, krádeže a podvody. Chceme pokračovat v ukládání sankcí v těchto případech, jak jen to bude možné. Nemůžeme se věnovat pouze jednomu případu, všechny by totiž měly být řešeny,“ říká bývalý prokurátor z Peru a předseda mezinárodní rady Transparency International José Ugaz.

 

CÍLE KAMPANĚ

 • Aktéři korupčního jednání ponesou zodpovědnost za své činy před soudy
 • Omezení jejich volného pohybu a zmražení finančních prostředků a luxusních (jachty, auta, nemovitosti)
 • Konec přijímání zákonů umožňujících vznik anonymních společností a tlak na omezení daňových rájů

 

TI SE BUDE VĚNOVAT TĚMTO PŘÍPADŮM (ABECEDNÍ POŘADÍ):

 • Bývalý prezident Tuniska Zín Abidín bin Alí
 • Senátor Dominikánské republiky Félix Bautista
 • Delaware, stát USA, který umožňuje registraci anonymních společností
 • FIFA
 • Nadace Akhmada Kadyrova, Čečensko
 • Systémová korupce vlády, úřadů a institucí v Libanonu
 • Ricardo Martinelli, bývalý prezident Panamy a jeho kumpáni
 • Petrobras, Brazílie
 • Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč

 

JAK SE ZAPOJIT

Pošlete Donaldu Tuskovi, předseda Evropské rady, jasný vzkaz, že Ramzan Kadyrov a jeho násilné a korupční aktivity nejsou v České republice vítány a že sankce namířené proti němu by měly být zachovány jak v zemích EU, tak i ve Švýcarsku a Norsku a jeho majetek by měl zůstat zmrazen.

Podpořte kampaň podpisem skrze Váš účet: Facebook, Twitter nebo Tumblr.

#StopKadyrov


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.