TIC vyzývá budoucího ministra školství k přezkumu rozhodnutí o prodloužení akreditace plzeňské právnické fakultě

Vydáno 26. 03. 2012

TIC považuje rozhodnutí Ministerstva školství o prodloužení platnosti akreditace magisterského studijního programu právnické fakultě v Plzni za nezákonné. I vzhledem k výměně ministra Dobeše, se TIC rozhodla podat podnět k zahájení přezkumného řízení.

Ministerstvo školství rozhodlo 9. března 2012 v rozporu se stanoviskem Akreditační komise o prodloužení platnosti akreditace Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni o 4 roky, tedy až do konce června 2016.

Akreditační komise původně souhlasila s prodloužením akreditace do konce října tohoto roku, aby se mohla vyřešit situace stávajících studentů. Na výzvu ministerstva však své stanovisko přehodnotila a vyjádřila jasný názor, že nejsou splněny Standardy Akreditační komise a že nesouhlasí s jakýmkoliv prodlužováním. Ministerstvo podle zákona o vysokých školách nesmí bez souhlasného stanoviska Akreditační komise akreditaci prodloužit, přesto se tak stalo.

Podle názoru TIC představuje nezákonné rozhodnutí MŠMT nebezpečný precedens, který může vést k postupnému úpadku vysokého školství v naší zemi. Nerespektuje-li totiž ministerstvo zákon v případě plzeňské právnické fakulty, není důvod, proč by jej mělo respektovat v případě jiných vzdělávacích institucí. Absurdní na celé věci je pak to, že se tak děje v případě školy, která má své studenty vychovávat k úctě k zákonům a právnímu státu a jejíž absolventi by měli usilovat o prohlubování právního vědomí svého i svých spoluobčanů.

TIC apeluje na nového ministra školství, aby toto sporné rozhodnutí přehodnotil a zasadil se zahájení přezkumného řízení. David Ondráčka, ředitel TIC k tomu dodává: „Je obecně nepřijatelné, aby rozhodnutí ústředního správního úřadu, bylo v tak příkrém rozporu se zákonem. Zvláště v tomto případě, kde mohou hrát silnou roli různé zákulisní vazby, musí dojít k nápravě.“

Podnět ke stažení zde.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Kontakt pro média:

David Ondráčka, ředitel

Transparency International – Česká republika, o.p.s.

Mob.: 605 814 786, tel: 224 240 895

Mail: ondracka@transparency.cz

transparency.cz


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.