TI zakládá fond pro kompenzaci úplatků

Vydáno 01. 04. 2016

TI v minulých měsících prováděla hloubkovou analýzu korupčních rizik.

Transparency International Česká republika: "Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní a odpovědnou správu země."

Logo Transparency International Česká republika | zdroj: TI

Tým složený z právníků, zkušených investigativců, ale i odborníků v oblasti HR postupně rozklíčovával jednotlivé články korupčního jednání. Po debatách s odborníky z americké univerzity, terénním výzkumu na místech, kde ke korupci prokazatelně došlo, a modelové rekonstrukci korupčního jednání, přišel s průlomovým návrhem.

Základem korupčního jednání je morální aspekt, tedy ochota osoby s pravomocí rozhodovat nechat se zkorumpovat. Pokud pak bude tento prvek podchycen včas a osoba nebude mít motivaci nechat se zkorumpovat, tak dojde ke globální eliminaci korupce. Jelikož zvažování, jestli se vyplatí nabízený úplatek vzít, vytváří na odpovědné osoby velký tlak a zcela nepřiměřeně klade nároky na jejich morálku, je potřeba najít řešení. TI zakládá speciální „Fond pro kompenzaci úplatků“, který bude určen právě pro osoby, jimž byla učiněna korupční nabídka. Na základě žádosti těchto osob jim budou vypláceny peníze, aby v rámci svého rozhodování postupovali nestranně. Výše částky se pak bude rovnat nabídce na ovlivnění rozhodnutí.

Prostředky bude TI do fondu získávat převážně od soukromých donorů z prověřených zdrojů. O možnost stálých příspěvků již požádaly renomované firmy z Kypru, Marshallových ostrovů, ostrova Jersey nebo z Hongkongu.

„Jedná se o přelomové opatření, které našlo inspiraci ve sportu. Stejně jako si například fotbalové kluby platí rozhodčí, aby pískal takzvaně „rovinu“, budeme my tuto „rovinu“ zajišťovat i ve veřejné správě a byznysu. Bude to sice nákladnější, ale věřím, že časem na tuto činnost získáme i podporu z evropských fondů,“ říká David Ondráčka, ředitel TI.

Pokud ani Vám není lhostejný stav korupce v Česku, tak nás neváhejte podpořit a pošlete libovolnou částku, větší než 5.000,- Kč, na účet číslo: 2100385154/2010 (Fio banka, a. s.).


Štítky: Mapování korupce , Apríl

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.