Transparency International a Naši politici s podporou Fondu Otakara Motejla a OSI chystají monitoring financování sněmovních voleb

Vydáno 13. 08. 2013

TI a Naši politici s podporou Fondu Otakara Motejla a Nadace Open Society Institute  chystají monitoring financování sněmovních voleb, ať už předčasných nebo v řádném termínu. Všechny informace o projektu budou po vyhlášení termínu voleb průběžně uváděny na stránkách www.transparentnivolby.cz a www.nasipolitici.cz

Monitoring bude složitý, protože současná pravidla nenařizují stranám mít transparentní účty, zveřejňovat veškeré sponzorské dary on-line během kampaně nebo uvádět spolupracující agentury a poradce. Přesto se pokusíme poukázat na případné nejasnosti a kontroverzní vazby v pozadí financování předvolební kampaně.

„Součástí projektu bude také zveřejnění životopisů kandidátů a jejich nejbližších spolupracovníků včetně upozornění na jejich případné kontroverzní kauzy,“ dodává Jiří Fiala z občanského sdružení Naši politici.

 „Pravděpodobně máme před sebou předčasné parlamentní volby, stále nebyl přijat zákon o financování politických stran a kampaní, tedy chybí jasná pravidla. Senát by proto neměl váhat a svým vyhodnocením průběhu prezidentské volby by měl dát jasně najevo, co je a co již není přijatelné v rámci volebního klání. Věřím, že Senát v této své důležité úloze nezklame,“ říká Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla.

TI připomíná, že současný zákon stranám nenařizuje vést transparentní účet na volební kampaň. Chybí také nezávislý orgán, kontrolující financování politických stran. Jeho absence se názorně projevila právě při proběhlé prezidentské volbě. Přijetí zákona o financování politických stran je důležitým restem, který dlouhodobě prosazuje projekt Rekonstrukce státu (www.rekonstrukcestatu.cz).

TI chce monitoringem volebních kampaní přispět k nastavení vyšší otevřenosti nejen prezidentských, ale všech dalších politických kampaní. Zároveň se snaží na praktických příkladech poukázat na konkrétní nedostatky zákonných pravidel pro financování stran a kampaní a pomoci je nastavit výrazně lépe. TI realizuje projekt společně s občanským sdružením Naši politici. Velký díl práce na něm odvádí také studenti Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Praha.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.