TI: Audit prezidentských voleb je nedůvěryhodný

Vydáno 09. 10. 2013

Mandátový a imunitní výbor Senátu PČR včera zveřejnil výsledky auditu financování kampaní prezidentských kandidátů. Senátor Oberfalzer konstatoval, že zjištěná pochybení jsou pouze formálního charakteru a že nebylo možné očekávat více. Audit tak bohužel nijak nepřispěl k větší transparentnosti financování předvolebních kampaní. Hloubka auditu odpovídá dumpingové ceně a obchodnímu pozadí společnosti APOGEO Audit s.r.o., která jej prováděla.

Audit sice zjistil některá porušení zákona, ale nebyl natolik komplexní, aby rozptýlil pochyby o „čistém“ financování těchto kampaní, na které veřejnost tolik čeká. Nezabýval se například několikamilionovými příspěvky různých sdružení na podporu kandidátů.

Společnost APOGEO Audit s.r.o. zvítězila v otevřeném výběrovém řízení, jehož zadavatelem byla Kancelář Senátu a jediným kritériem byla cena. Zarážející je nejasné pozadí společnosti APOGEO Audit s.r.o., která má úzké obchodní vazby na investiční skupinu Natland, o jejímž propojení s podnikateli a lobbisty Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem média v minulosti často spekulovala. APOGEO Audit s.r.o. vstoupilo do veřejného povědomí šetřením v kauze OPENCARD pro MHMP pod vedením P. Béma. Závěrečná zpráva opět neobsahovala zásadní negativní zjištění.

„Přestože výběr společnosti APOGEO Audit s.r.o. nelze po zákonné stránce zpochybnit, zadání a tomu odpovídající výsledky auditu nejsou dostačující. Aby se tato situace neopakovala, je nezbytně nutné změnit „děravý“ zákon o financování politických stran a zřídit nezávislý kontrolní orgán. Dokud se stav nezmění, budeme společně se sdružením Naši politici monitorovat financování volebních kampaní a prezentovat profily lidí, kteří tyto kampaně připravují a kteří za nimi stojí, stejně jako je tomuu nadcházejících sněmovních voleb“ dodává David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.