Sněmovna nestihla klíčové protikorupční reformy

Vydáno 28. 08. 2013

Končící Poslanecká sněmovna stihla ve svém období jen zlomek opatření proti systémové korupci v ČR. Množství rozjednaných protikorupčních zákonů díky zdržování padá pod stůl. Poslanci na jedné straně zrušili doživotní imunitu, anonymní akcie a tzv. losovačky veřejných zakázek, ale 5 závažnějších protikorupčních reforem se kvůli liknavosti vlády i zdržování poslanců odsouvá na další volební období.

Poslanci měli právě na stole pět kvalitních návrhů: zákon o zveřejňování smluv, rozšíření pravomocí NKÚ, zákon omezující poslanecké přílepky k zákonům, zákon o státní službě a zákon o financování politických stran. Šestou novelu – zákon o státním zastupitelství – už předtím ze sněmovny stáhla Rusnokova vláda.

 „Všechno mohlo být dávno odhlasováno, nebýt obstrukcí ze strany vlády i poslanců. Například zákon o zveřejňování smluv mohl být dávno v Senátu, kdyby poslanec ODS Aleš Rádl v květnu nenavrhl další zbytečnou obstrukční analýzu. Před volbami na tyto zdržovače a blokátory jmenovitě upozorníme,“ říká David Ondráčka, jeden z garantů projektu Rekonstrukce státu. V něm se původně sdružily desítky firem a nevládních organizací s cílem prosadit účinnou protikorupční legislativu ještě do voleb.

 „Pokračujeme, budeme tu před volbami i po volbách. Naším hlavním cílem je, aby se ihned po volbách na tyto návrhy navázalo – příprava zákonů zcela od začátku, zadávání dalších a dalších analýz, to vše už by u mnoha zákonů byly jen obstrukce. Většinu reforem lze schválit v řádu měsíců od voleb. Už jednáme s poslanci, aby současné návrhy po volbách opět načetli,“ dodává Ondráčka.

Jaké protikorupční zákony spadly pod stůl?

  • Zákon o zveřejňování smluv státu na internetu :Smlouva kterékoli veřejné instituce by podle zákona začala platit až v okamžiku jejího zveřejnění v internetovém registru smluv. Na Slovensku zákon ušetřil až 30% nákladů na veřejné zakázky.
  • Zákon o financování politických stran: V návrhu sice chyběla efektivní sankce za porušování zákona, i tak ale zaváděl povinnost transparentních účtů, označování volební inzerce atd. a komplikoval tak černé financování.
  • Rozšíření pravomocí NKÚ: Instituce, díky které měla veřejnost první informace o nevýhodných zakázkách ve státním podniku Lesy ČR i mnoha dalších institucích, nesmí provádět kontroly krajského a obecního hospodaření ani ve většině státních firem. Novela by tuto evropskou raritu odstranila.
  • Omezení poslaneckých přílepků k zákonům :Díky návrhu by veřejnost mohla vyvodit politickou odpovědnost vůči konkrétním poslancům v souvislosti s podáváním pozměňovacích návrhů ve výborech. Poslanci by navíc museli nově vypracovat důvodové zprávy ke všem pozměňovacím návrhům.
  • Zákon o státní službě : Poslanci předložili novelu služebního zákona, který už 11 let čeká na své využití, a který státní správu na rozdíl od vládního návrhu zákona o úřednících ochrání před neoprávněnými politickými tlaky a zásahy. Neschválení zákona do konce roku ohrozí čerpání 500 miliard evropských dotací.

 O Rekonstrukci státu

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl podle původního záměru míněn jako projekt na toto volební období, s cílem do řádných voleb v květnu 2014 prosadit 9 klíčových zákonů, které by razantním způsobem umenšily prostor pro korupci a zabránily tak pokračujícímu systémovému rozkrádání státu (state capture). Kvůli politickým turbulencím ale přestala být sněmovna záhy po zahájení projektu funkční. I přesto se podařilo parlament přimět k přijetí zákona o zrušení anonymních akcií. Na jednání sněmovny se podařilo dostat dobré návrhy dalších šesti zákonů, o kterých by se hlasovalo na podzim, ty však nyní padají pod stůl. Rekonstrukce státu proto pokračuje a bude usilovat o to, aby se tyto návrhy vrátily do sněmovny krátce po volbách.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.