Setkání světových špiček v boji proti korupci v Londýně

Vydáno 11. 05. 2016

Protikorupční summit pořádaný 12. 5. londýnskou kanceláří Transparency International má potenciál spustit vlnu zavádění protikorupčních pravidel na národní úrovni.

London Summit (2)

 

Infografika | zdroj: TI

Kauza Panama Papers by mohla posílit odhodlání světových vůdců k přijetí konkrétních opatření s cílem zastavit globální korupci. Vláda USA již přišla s balíčkem kroků k posílení finanční transparentnosti, boji proti korupci a praní špinavých peněz. Nigerie podporuje vznik otevřeného registru skutečných vlastníků firem. K podobným krokům se připravuje i Jihoafrická republika a Austrálie. Nejenom státy se snaží přicházet s inovativním řešením korupční problematiky, ale i jednotlivci mají zájem přispět k vyřešení této situace. Asi 300 ekonomů, včetně Thomase Pikettyho a Jeffreyho Sachse, hodlají přispět svým dílem práce k ukončení tradice utajených fiktivních společností. Z pohledu odborníků z Transparency International – UK se jedná o značný posun vpřed, avšak je to pouhý start, který s sebou nese mnoho výzev.

José Ugaz, předseda mezinárodního boardu Transparency International se vyjádřil k počátku období efektivnějšího potírání korupce takto: „Boj proti korupci je první krok k redukci nerovnosti, ochraně lidských práv, zastavení šíření chudoby a ukončení činnosti těch, kteří doposud jednali beztrestně. To není snadný úkol, ale také to není něco, co si mohou světoví lídři dovolit i nadále ignorovat.“ Transparency International sepsala seznam několika nutných opatření, mezi která zahrnuli nutnou podporu světových lídrů na vzniku otevřených registrů firem s uvedením jejich vlastníků, dále je třeba sdílet mnohem více informací k ukončení přeshraniční trestné činnosti. O veřejné zakázky by se pak směly ucházet pouze firmy, které se nachází ve veřejném rejstříku a uvádějí skutečného vlastníka.

Z průzkumu, který prováděla Transparency International – UK vyplynulo, že 4 z 5 dotázaných si nepřejí, aby zahraniční politik utrácel peníze z korupční činnosti v jejich zemi; v 6 z 10 zemí se většina domnívá, že jejich vláda nedělá dost k ukončení korupce a praní špinavých peněz; lidé v 58 ze 60 zemí si nepřejí, aby jejich země nadále sloužila jako daňový ráj pro nečestné firmy. Také je kladen značný důraz na ochranu whistleblowerů a ostatních, kteří vynášejí napovrch užitečné informace k rozkrytí často velmi spletitých klientelistických vazeb. Zájem veřejnosti na efektivnějším potírání korupce je tedy značný a záleží jen na světových lídrech a národních vládách, jak se k této problematice postaví.

 

 


Štítky: Mapování korupce , Daňové ráje

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.