Radiofórum: O korupci, kauzách a ementálové podobě zákonů

Vydáno 25. 01. 2017

Analytik TI Milan Eibl byl hostem pořadu Radiofórum Českého rozhlasu Plus. Odpovídal na otázky moderátorky a posluchačů na téma korupce v naší zemi, a to v souvislosti s aktuálním umístěním České republiky v „Indexu vnímání korupce 2016″, kdy jsme zaznamenali propad o 10 pozic na 47. místo ve světě a ztratili jsme jeden bod oproti roku 2015 – v celkovém součtu jsme tedy obdrželi 55 bodů ze 100 možných.

Milan Eibl CRo CPI

Milan Eibl v pořadu Radiofórum ČRo Plus | zdroj: TI

Milan Eibl odpovídal na otázky ohledně korupce, transparentnosti a výsledků Indexu vnímání korupce. Popsal výsledky mezinárodního žebříčku a vysvětlil propad České republiky v nejnovějším vydání Indexu. Zároveň posluchačům přiblížil definici korupce a jak se její podoby mění v průběhu let. Představil také oblasti, které způsobily zhoršení výsledku, a nastínil, kde vidí TI prostor pro zlepšení.

Podle twitterové ankety Českého rozhlasu by korupci ohlásilo 95 % posluchačů, ač z nich velká část hlasovala pro možnost ohlášení, ale s obavami. Záznam celého pořadu si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu Plus.

 

Index vnímání korupce

Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index, CPI) zveřejňuje mezinárodní nevládní organizace Transparency International (TI) od roku 1995. Index řadí země podle stupně vnímání korupce ve veřejném sektoru s použitím stupnice 0–100, kde 100 označuje zemi téměř bez korupce a 0 znamená vysokou míru korupce. Letos se hodnotí celkem 176 zemí.

Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů mezi experty, v nichž respondenti (ať již jednotlivci či organizace) hodnotí mj. schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých oblastech veřejné správy, míru transparentnosti jejího fungování a míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků. Česká republika byla hodnocena na základě 13 dílčích průzkumů renomovaných mezinárodních institucí.


Štítky: Mapování korupce , CPI

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.