Radim Bureš k vládnímu nařízení na ochranu oznamovatelů

Vydáno 04. 05. 2015

Vláda chce zabránit šikaně takzvaných whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce. Ministerstvo vnitra navrhlo nařízení, které má chránit státní zaměstnance, kteří se rozhodnou upozornit na nekalé praktiky. Protikorupční organizace po ochraně whistleblowerů volají už několik let. Chystaný návrh ale kritizují. Podle nich rozhodně nezabrání nepřiměřenému tlaku na lidi, kteří se rozhodli poukázat na úplatkářství.

Radim na web malé

Radim Bureš, projektový ředitel TI | zdroj: TI

„O ochraně oznamovatele korupce se mluvilo už při přípravě zákona a nakonec se rozhodlo, že problematika bude řešena ne přímo v zákoně, ale v souvisejícím nařízení vlády. To je dnes na stole a bohužel nesplňuje žádné očekávání do něj vkládané,“ řekl k návrhu projektový ředitel Transparency International Radim Bureš pro ČRo.

Stejně tak jsou z návrhu rozpačití experti z neziskové organizace Oživení. Podle nich je základním problémem to, že nařízení sice stanoví zákaz nějakých personálních opatření proti oznamující osobě, už ale nestanoví, jak to má celé probíhat.

„Tedy když se člověk skutečně dostane do situace, že podá oznámení a někdo se mu začne mstít, tak co má dělat, na koho se má obrátit. To znamená, že je to pouze deklaratorní ustanovení, které je podle nás nevymahatelné,“ vysvětluje Lenka Franková z Oživení.

O návrhu budou odborníci z neziskového sektoru jednat s ministerstvem vnitra v příštích týdnech.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.