Index vnímání korupce 2019 (Corruption Perceptions Index, CPI)

Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) dnes zveřejnil globální „Index vnímání korupce“ za rok 2019 (Corruption Perceptions Index – CPI). Česká republika se propadla o 3 body na celkových 56 bodů ze 100 možných (ze 38. místa na 44. příčku, o kterou se dělí s Kostarikou, Gruzií a Lotyšskem). Průměr Evropské unie (64 bodů) nám stále více uniká, nyní už o propastných osm bodů.

Současný propad odráží téměř nulový vývoj protikorupční legislativy v Česku a stále se prohlubující „state capture“ (privatizace veřejného zájmu). Na oba negativní faktory dlouhodobě jako protikorupční organizace upozorňujeme.

Tento rok se berlínský sekretariát TI v rámci žebříčku CPI tematicky zaměřil na globální politickou integritu a politické finance. Kritika se bohužel nevyhnula ani naší zemi.

„Snahy premiéra získat veřejné finance prostřednictvím evropských dotací pro jeho společnost upozorňují na zarážející nedostatek politické integrity. Skandály také poukazují na nedostatečnou transparentnost financování politických kampaní,“ píše v publikaci TI.

Více o Indexu vnímání korupce se dozvíte v této publikaci nebo na našich stránkách transparency.cz/cpi2019


Štítky: CPI


  • Rok vydání: 2020
Stáhnout publikaci

Bojujte proti korupci s námi.